Prieskoniai – maistui ir sveikatai

Parengta admin | 21 lapkričio, 2020

Prieskoniai

Tinkamai parinkti prieskoniai gali ne tik neatpažįstamai pakeisti paprastų patiekalų skonį, bet dažnai pasižymi ir sveikatai naudingomis savybėmis. Tam tikrų prieskonių naudojimas kasdieniniame gyvenime gali padėti išvengti daugelio ligų bei sušvelninti simptomus. Vaistinių savybių turintys prieskoniai nuo seno vertinami visame pasaulyje.

Ciberžolė

Tai imbierinių šeimos augalas, natūraliai augantis Indijoje, auginamas Japonijoje, Kinijoje, Kambodžoje, Šri Lankoje ir kitose tinkamo klimato šalyse.

Maistui vartojami ciberžolės šakniastiebiai, kurie sudžiovinami ir sumalami į miltelius. Be šio prieskonio neįsivaizduojama daugelio rytų šalių virtuvė. Ciberžole gardinami mėsos, žuvies, daržovių, ryžių patiekalai. Ciberžolės milteliai yra ryškiai geltonos spalvos, spalvą suteikia geltonas dažas kurkuminas. Būtent su kurkuminu ir siejamos visos esminės ciberžolės savybės. Kurkuminas lėtina gedimo procesus, todėl gali būti naudojamas kaip natūralus konservantas, taio ypač aktualu karšto klimato šalyse. Ciberžolėje gausu vitaminų – C, B1, B2, B3, taip pat geležies, fosforo, jodo. Kurkuminas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis, antiseptinėmis savybėmis.

Senovės Indijoje ciberžolės pastą naudojo esant dermatitui, votims, įkandus vabzdžiams. Indijoje vaikų  kosulys buvo gydomas ciberžolės nuoviro garais, peršalus duodama pieno su ciberžole. Tačiau didžiausią susidomėjimą įvairių šalių gydytojams ir mokslininkams kelia ciberžolės savybė stabdyti vėžinių ląstelių dauginimąsi – tiesa, kol kas tyrimai yra tik pradinėse stadijose.

Ciberžolė turi teigiamos įtakos virškinimui – skatina tulžies išsiskyrimą, padeda greičiau virškinti riebalus. Pastebėta, kad žmonėms, gardinantiems riebius patiekalus ciberžole, svoris auga šiek tiek mažiau nei kitiems. Ciberžolė geriausiai įsisavinama organizmo naudojant ją kartu su juodaisiais pipirais – tai tradicinis kario prieskonių mišinys.

Paprika

Paprika tinka mėgstantiems aštrumą. Vertingiausia aitrioji paprika, dar vadinama čili pipiru. Jos sudėtyje esantis kapsicinas sąlygoja tiek aštrų skonį, tiek vertingąsias savybes. Paprika pasižymi antioksidacinėmis, priešuždegiminėmis, priešbakterinėmis savybėmis, gerina kraujotaką, gali padėti išvengti onkologinių ligų. Panašiomis savybėmis pasižymi ir jalapeno pipirai.

Petražolė

Tai ne tik patiekalų puošyboje naudojamas augalas, jo vaistinių savybių nepaneigs nei tradicinė nei modernioji medicina. Sukramtytas jos lapelis padės išvengti blogo burnos kvapo, o užpilai ar nuovirai skatina inkstų akmenų pasišalinimą, gerina šlapimo išsiskyrimą, teigiamai veikia sergant šlapimo takų infekcijomis, gali padėti sulėtinti aterosklerozės vystymąsi.

Cinamonas

Cinamonas – tai tropinio medžio vidinė žievė. Jame gausu eterinio aliejaus. Yra daug cinamono rūšių, tačiau kaip prieskoniai dažniausiai vartojamos dvi – kiniškasis ir ceilono cinamonas. Ceilono cinamonas yra malonesnio aromato ir skonio, taip pat brangesnis.

Tradicinėje kinų medicinoje cinamonas naudojamas virškinimui gerinti, nuo vidurių pūtimo, menstruacijų skausmui lengvinti. Manoma, kad cinamonas gerina kraujotaką ir suteikia energijos. Šis poveikis ypač ryškus naudojant cinamoną kartu su medumi. Kai kurių tyrimų duomenimis, cinamonas mažina cholesterolio kiekį, padeda išvengti širdies ligų, stiprina imunitetą, padeda išvengti blogo burnos kvapo, malšina sąnarių skausmus.

Cinamonu galima pagardinti rytinę kavą ar arbatą, įvairias košes ar kepinius. Svarbu neperdozuoti cinamono – dideli jo kiekiai gali pakenkti kepenims. Optimali dozė cholesteroliui mažinti – pusė šaukštelio cinamono per dieną.

Raudonėlis

Tai vienas mėgiamiausių Italijos, Prancūzijos, Meksikos virėjų prieskonis. Juo gardinama pica, mėsos bei žuvies patiekalai. Raudonėlis pasižymi priešuždegiminiu, antiseptiniu poveikiu, malšina skausmą,nskatina žaizdų gijimą, gerina virškinimą, tinka sergant kvėpavimo takų ligomis, ypač skaudant gerklę.

Česnakas

Tai abejingų nepaliekantis prieskoninis augalas. Vieni jį dievina, kiti nekenčia, tačiau gydomųjų savybių nepaneigs nei vienas. Jau nuo seno česnakas naudojamas sergant peršalimo ligomis. Jis pasižymi priešbakteriniu, priešvirusiniu poveikiu, priešgrybeliniu poveikiu, stiprina imunitetą, naikina žarnyno parazitus. Kai kurių tyrimų duomenimis, česnakas mažina cholesterolio kiekį ir padeda išvengti širdies ligų.