Žalioji arbata: skanu ir sveika

Parengta admin | 26 sausio, 2020

Žalioji arbata

Žalioji arbata gaunama iš Azijoje augančio augalo Camellia sinensis lapų ir jaunų pumpurų. Tai pati šviežiausia ir mažiausiai apdirbta arbatos rūšis. Žalioji arbata yra antras dažniausiai vartojamas gėrimas pasaulyje po geriamojo vandens. Kinijoje ir Indijoje žaliosios arbatos gydomosios savybės buvo žinomos šimtus metų, šiandien ji plačiai naudojama visame pasaulyje.

Žaliosios arbatos savybės:

  • Veikia kaip antioksidantas

Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, todėl reguliarus jos vartojimas mažina riziką sirgti širdies ligomis, kai kuriomis vėžio rūšimis, lėtina senėjimo procesus, stiprina imunitetą.

  • Tonizuoja        

Žaliojoji arbata stimuliuoja žmogaus protinius ir fizinius sugebėjimus, mažina nuovargį, didina darbingumą.  Šis poveikis atsiranda dėl arbatos sudėtyje esančio kofeino. Arbatoje kofeino yra daugiau negu kavoje, tačiau jo poveikis pasireiškia lėčiau ir tęsiasi ilgiau.

  • Reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje

Žaliojoje arbatoje esančios medžiagos pasižymi  cholesterolio kiekį reguliuojančiu poveikiu.

  • Skatina medžiagų apykaitą

Žalioji arbata naudinga laikantis dietos – ji skatina medžiagų apykaitą ir greitina riebalų metabolizmą. Iš kitų lieknėjimui skirtų maisto papildų žalioji arbata išsiskiria tuo, jog skatina medžiagų apykaitą nedidindama širdies ritmo.

Iš žaliosios arbatos gali būti gaminamas koncentruotas žaliosios arbatos ekstraktas. Rekomenduojama per parą suvartoti 125 – 500 mg žaliosios arbatos ekstrakto arba išgerti 4 – 10 puodelių žaliosios arbatos.