Kada reikalingas endodontinis gydymas?

Parengta | 29 lapkričio, 2021
Kada reikalingas endodontinis gydymas?

Jei ilgai delsiate ir vengiate vizito pas stomatologą, tai neišspręsite esamos problemos, o veikiausiai ją dar labiau pagilinsite, ko pasėkoje dantų gydymas ne tik bus sudėtingesnis, bet ir ilgiau užtruks.

Taip pat dažnai klaidingai manoma, kad kartą suplombavus dantis, jų priežiūros neprireiks. Deja ne tik atsiradus naujoms skylutėms, bet ir senoms plomboms reikia priežiūros. Jas tenka ne tik pašalinti, bet ir poreikiui esant pradėti endodontinį gydymą, kuomet yra atveriami dantų kanalai, išvalomi, gydomi ir iš naujo užplombuojami. Viskas priklauso nuo dantų būklės. Ji yra nustatoma pirminės konsultacijos metu. Taip pat rekomenduojama atlikti dantų higieną, kad toliau galėtų savo darbą pradėti endodontas. Klaipėda nuo seno garsėja savo specialistais, pas kuriuos kreipiasi žmonės iš įvairių Lietuvos miestų.

Endodontinis gydymas reikalingas tada, kuomet reikia pašalinti uždegimo židinį ir gydyti ar net išgelbėti dantų šaknis. Dažnai tokio gydymo prireikia, kai nepavyksta išgydyti ėduonies įprastomis priemonėmis ar atsiradus uždegimui po seniau atlikto endodontinio gydymo sukeltų padarinių.

Dažniausiai endodontinio gydymo prireikia tuomet, kai atsiranda skausmas, kuris gali būti labai skirtingas, priklausomai nuo skirtingos maisto temperatūros ir gali išplisti toje veido pusėje, apimdamas ausies sritį ir smilkinį. Ypač skausmas pasireiškia kramtant, nes uždegimo metu dantis yra jautrus, o dantenos ištinusios ir gali net supūliuoti ar kraujuoti. Galima ilgą laiką nieko ir nejausti, jei uždegimas vystosi lėtai. Tokiu atveju, problemos dydį galima nuvtatyti tik padarius rentgeno nuotaiką ar pasitelkus kitas diagnostines priemones.

Atlikus pirminę apžiūrą ir diagnostiką yra sudaromas endodontinio gydymo planas, kur pabaigus vieną etapą yra daromas rentgenas ir vertinama gydymo pažanga. Dažniausiai endodontinis gydymas yra atliekamas keliais etapais: danties vainiko paruošimas; šaknų kanalų apžiūra, cheminis ir mechaninis jų valymas ir plombavimas; danties vainikėlio atstatymas protezuojant (pastatant karūnėlę) ar plombuojant estetiniu būdu.
Tam, kad išvengtumėte endodontinio gydymo būtina profilaktiškai prižiūrėti dantis ir rūpintis jų higiena bei naudoti tinkamas dantų ir burnos priežiūros priemones.