Kaip pagerinti savo žarnyno veiklą?

Parengta admin | 9 vasario, 2024

Tikriausiai daugybę kartų esate girdėję terminą “sveikas žarnynas” ir žinote, kad “gera” žarnyno sveikata yra pageidautina. Bet ką iš tikrųjų reiškia turėti sveiką žarnyną? Reiškia, kad turime palaikyti gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrą virškinimo sistemoje arba žarnyne.

Sveikas žarnynas parodo, kad mūsų imuninė sistema yra stipresnė, esame geresnės nuotaikos, mūsų virškinamasis traktas veikia gerai ir nėra jokio diskomforto, turime sveiką širdį ir esame geros nuotaikos.

Kodėl žarnyno sveikata yra tokia svarbi?

Žarnynas vaidina didžiulį vaidmenį mūsų kūno sveikatai ir gerovei. Mūsų žarnyne yra daugybė įvairių rūšių bakterijų. Kuo sveikesnė žarnyno mikrobiotika, tuo geriau virškinamas maistas bei įsisavinamos visos naudingosios jo medžiagos.

Žarnyne esančių bakterijų svarba – milžiniška. Šios bakterijos ne tik padeda virškinti maistą ir šalinti jo likučius iš mūsų organizmo, bet ir dalyvauja būtinų vitaminų, tokių kaip B12, K gamyboje, palaiko imuninę sistemą, valo ir saugo mūsų žarnyną, kovoja su sveikatai pavojingais mikroorganizmais.

Kol žarnyne vyrauja gerosios bakterijos, esame sveiki ir laimingi. Jeigu žarnyno bakterijų pusiausvyra yra sutrikusi, nepakanka naudingųjų bakterijų, ilgainiui nusilpsta mūsų imunitetas, išsivysto avitaminozė, pablogėja fizinė sveikata ir net mūsų nuotaika.

Kodėl žarnyne ima trūkti gerųjų bakterijų?

Žarnyno sveikatos garantas yra subalansuota gerųjų bakterijų įvairovė. Netinkama mityba, judėjimo stoka, piktnaudžiavimas greitu maistu, kasdienė įtampa, alkoholis, įvairūs maiste esantys konservantai neigiamai paveikia bakterijų pusiausvyrą žarnyne.

Ypač didelis naudingųjų mikroorganizmų priešas – antibiotikai, kuriuos patartina vartoti labai atsakingai.

Kaip žinoti, kada žarnynui trūksta gerųjų bakterijų?

Žemiau išvardinti simptomai išduota, kad jūsų žarnynui trūksta gerųjų bakterijų:

  • Pilvo pūtimas;
  • Nuovargis ir energijos stoka;
  • Nenormalus svorio kritimas;
  • Žarnyne besikaupiančios dujos;
  • Dažnas vidurių užkietėjimas ar viduriavimas;
  • Blogas burnos kvapas;
  • Kraujavimas iš tiesiosios žarnos;
  • Grybelinės ligos.

Taip pat gali slinkti plaukai ir lūžinėti nagai, suprastėja odos būklė. Oda tampa pilka, sausa, atsiranda bėrimų.

Šie keli būdai padės pagerinti žarnyno veiklą

Tam tikri maisto produktai ir sveikos gyvensenos įpročiai gali natūraliai pagerinti jūsų žarnyno sveikatą.

Valgykite maistą, kuriame gausu skaidulų ir probiotikų

Netinkama mityba, persivalgymas kenkia žarnyno sveikatai. Mūsų žarnynui reikia kuo daugiau gerųjų bakterijų. Geriausia yra valgyti įvairų augalinį maistą.

Stenkitės savo racioną papildyti šviežiais vaisiais ir daržovėmis, neskaldytais grūdais, riešutais ir sėklomis, bei ankštiniais augalais, tokiais kaip pupelės ir lęšiai. Saldžiosios bulvės, špinatai, morkos, burokėliai ir pankoliai yra pilni natūralių žarnyno veiklą gerinančių skaidulų.

Taip pat labai svarbu, kad racione būtų probiotikų. Tai maisto produktai, tokie kaip natūralus jogurtas, kombucha, rūgštūs pieno produktai, rauginti kopūstai ir agurkai bei kitos raugintos daržovės, kuriuose yra gyvųjų bakterijų. Tokiais būdais galite pagerinti bakterijų įvairovę žarnyne.

Daugiau judėkite

Judėjimas ne tik padeda palaikyti gerą formą, bet, taip pat paspartina žarnyno darbą. Reguliari fizinė veikla paskatina nesuvirškintų medžiagų atsikratymą iš organizmo.

Tyrimai rodo, kad sportuojantys žmonės daug rečiau serga žarnyno ligomis.

Apribokite alkoholio vartojimą

Per dažnas alkoholio vartojimas gali neigiamai paveikti žarnyno mikrobiotiką. Taip pat alkoholio vartojimas gali sukelti gastritą – žarnyno sudirginimą, uždegimą. Dėl šio  uždegimo gali atsirasti rėmuo, opos, diskomfortas ir įvairios infekcijos.

Sumažinkite streso lygį

Ilgalaikis stresas yra didžiausias organizmo priešas. Kai nerimaujame ar turime problemų, mūsų smegenys nori problemas išspręsti greitai, tam reikia energijos ir ji yra paimama iš žarnyno. Tada žarnynas ima taupyti virškinimui naudojamą energiją.

Kai išmokstame valdyti stresą ir jį patiriame retai, viskas būna gerai. Tačiau nuolat patiriamas stresas kenkia žarnyno veiklai ir jį vargina.

Taip pat emocinei savijautai pagerinti ir stresui sumažinti gali padėti minėta fizinė veikla, kvėpavimo pratimai, meditacija ar užsiėmimas mėgstama veikla.

Žarnyno prevencija

Sveikas žarnynas – sveika psichika. Atlikti eksperimentai parodė, kad gavus gerųjų bakterijų (probiotikų ir prebiotikų), pagerėja mūsų energingumas, nuotaika ir protinės galios.

Probiotikai – gyvieji žarnyno mikroorganizmai arba naudingosios bakterijos, kurios gali užkirsti kelią įvairioms infekcijoms vartojant antibiotikus ir, kai po sunkios ligos būtina atstatyti žarnyno pusiausvyrą. Dropsclinic.lt specialistai išklausę jūsų pageidavimus, ir parinks geriausią gydymo būdą jūsų organizmo atstatymui.