Kūno masės indekso skaičiuoklė – paprastas įrankis, padedantis stebėti savo kūno svorį. Norint gyventi ilgą ir visavertį gyvenimą, labai svarbu palaikyti normalų svorį. Vienas iš esminių žingsnių geros sveikatos link – kūno masės indekso (KMI) stebėjimas.
Kas yra kūno masės indeksas ir kaip jis apskaičiuojamas?
Kūno masės indeksas (KMI) – tai ūgio ir svorio santykio rodiklis, leidžiantis įvertinti ar žmogaus svoris normalus, per mažas, yra antsvoris, ar nutukimas. Šis indeksas apskaičiuojamas pagal formulę: KMI = Kūno masė (kg)/Ūgis (m2).
Kūno masės indeksas apskaičiuojamas pagal žmogaus ūgį ir svorį ir parodo ar esate normalaus svorio, turite per mažą svorį ar antsvorį, o gal yra ar gresia nutukimas. Per didelis svoris sukelia daugybę sveikatos problemų, tarp kurių dažniausiai pasitaikančios širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, judėjimo sistemos ligos, fizinis diskomfortas, psichologinės problemos.
Kūno masės indekso skaičiuoklė – paprasta ir veiksminga priemonė kūno svoriui stebėti siekiant savo sveikatos tikslų, nesvarbu, ar tai būtų svorio metimas, raumenų auginimas, ar tiesiog subalansuotos mitybos palaikymas.
Kūno masės indekso skaičiuoklė
Kūno masės indekso (KMI) reikšmių paaiškinimas:
- KMI mažiau kaip 18,5 – per mažas svoris
- KMI 18,5 – 24,9 – normalus svoris
- KMI 25 – 29,9 – viršsvoris
- KMI 30 – 34,9 – pirmo laipsnio nutukimas
- KMI 35 – 39,9 – antro laipsnio nutukimas
- KMI 40 ir daugiau- trečio laipsnio nutukimas.
Didelio kūno masės indekso keliama rizika
Viršsvorį ir nutukimą sukelia per didelės riebalų sankaupos organizme. Kai suvartojama mažiau energijos negu jos gaunama su maistu, riebalai ima kauptis organizme ir sukelia ne tik psichologines (pasitikėjimo savimi stoka), bet ir rimtas fizinės sveikatos problemas.
Antsvorio turintys žmonės dažniau serga cukriniu diabetu, astma, kepenų ciroze, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis (insultu, infarktu). Esant nutukimui labiau apkraunami sąnariai, pertempiami raumenys, neišvengiama nugaros skausmų, venų ligų.
Patarimai, kaip išlaikyti sveiką svorį ir normalų kūno masės indeksą
Norint išvengti nutukimo rekomenduojama daugiau judėti, vengti riebaus maisto, vartoti daugiau maisto produktų greitinančių medžiagų apykaitą, sumažinti bendrą suvartojamų kalorijų kiekį. Esant dideliam nutukimo laipsniui nerekomenduojama savarankiškai imtis drastiškų lieknėjimo būdų nepasikonsultavus su gydytoju. Gydytojas dietologas, įvertinęs kūno masės indeksą, padės pasirinkti tinkamiausius lieknėjimo būdus.
Daugiau skaičiuoklių: