Maisto papildai sportui: pašaliniai poveikiai ir rizika

Parengta admin | 26 gruodžio, 2020

Maisto papildai sportuiTreniruotas kūnas visuomenėje dažniausiai priimamas kaip vyriško grožio etalonas, jis siejamas su jėga, pasitikėjimu savimi. Norint pasiekti gerų rezultatų kultūrizme, reikia įdėti ypač daug pastangų. Norint pagreitinti ši procesą, į pagalbą pasitelkiami maisto papildai sportui net nepagalvojant apie galimas perdozavimo pasekmes.

Vartojant teisingai, maisto papildai sportui papildo mitybą trūkstamomis medžiagomis, vitaminais ir mineralais. Tačiau neretai maisto papildai yra vartojami be saiko, nesilaikant gamintojo nustatytų reikalavimų, dažnai galvojant tik apie trumpalaikį rezultatą ir nepagalvojant apie galimas neigiamas pasekmes sveikatai.

Prieš vartojant bet kokį preparatą, būtina smulkiai išsiaiškinti visus galimus jo vartojimo padarinius organizmui, pasverti laukiamą naudą ir galimą žalą ir pagalvoti, ar iš tikrųjų verta rizikuoti sveikata dėl greitesnio raumenų masės didėjimo.

Kai kurie maisto papildų sportui komponentai yra gaunami iš natūralių šaltinių ir teisingai dozuojant nesukelia neigiamų pasekmių organizmui, tačiau bet kokių, net ir natūralių medžiagų perdozavimas gali padaryti negrįžtamą žalą sveikatai.

Pavojingiausi maisto papildai sportui

Kreatinas

Tai vienas populiariausių maisto papildų sportui komponentų. Kreatinas didina energijos gamybą raumenyse, dėl to galima ilginti treniruotės laiką, pagreitėja energijos atstatymas po treniruotės. Kreatinas į raumeninį audinį pritraukia vandenį, dėl to kituose kūno organuose mažėja vandens atsargos ir vyksta dehidratacija, dėl to kyla raumenų spazmai. Be šio neigiamo poveikio, kreatinas didina kalorijų kaupimą ir sukelia per greitą, nefiziologinį raumenų ir kūno masės didėjimą. Per didelis suvartojamo kreatino kiekis gali pažeisti inkstus. Kreatinas taip pat didina navikinių ląstelių dauginimosi greitį. Reikiama kreatino dozė sveikam žmogui yra 5-20 mg per dieną.

Kofeinas

Kofeinas pasižymi stimuliuojančiu poveikiu ir didina energijos kiekį. 300 mg kofeino per parą yra laikoma saugia doze. Kofeino pašaliniai poveikiai – pagreitėjęs širdies plakimas, nervingumas, viduriavimas. Per didelis suvartojamo kofeino kiekis gali sukelti sunkią dehidrataciją, nemigą, nerimą.

Glutaminas

Glutaminas yra pakeičiamoji amino rūgštis, kuri natūraliai randama raumeniniame audinyje ir yra reikalinga raumenų masės didėjimui. Optimali glutamino dozė sportuojantiems – 5-12 gramų per dieną. Glutamino perdozavimas gali sukelti maniakinę depresiją, pykinimą, nesugebėjimą susikaupti, šlapinimosi sutrikimus, pilvo skausmus, spaudimą krūtinėje, tachikardiją, traukulius, depresiją ir kt.

Išrūgų baltymai 

Tai koncentruoti baltymai, gaunami iš išrūgų. Tai didžiausią biologinę vertę turintys gamtiniai baltymai.  Jie reikalingi raumenų masei didinti. Tačiau perdozavus išrūgų baltymų gali pasireikšti negrįžtami kepenų ir inkstų pažeidimai. Ilgalaikis išrūgų baltymų vartojimas dideliais kiekiais sukelia mineralų disbalansą kauluose, todėl ilgainiui vystosi osteoporozė.