Pagrindiniai „kabliukai“ neleidžiantys mesti rūkyti

Parengta admin | 12 vasario, 2020

Mesti rūkyti

Jei neberūkai dvi savaites, mėnesį ar metus, dar nereiškia, kad esi išsivadavęs iš priklausomybės tabakui. Taigi, kas neleidžia mesti rūkyti? Galvodamas, kad viena cigaretė – nieko tokio, klysti. “Kabliukas” suveiks per 10 sekundžių ir sena priklausomybė sugrįš lyg nebūtų buvę tų savaičių, mėnesių, metų nerūkymo.

Metant rūkyti verta po ranka turėti „pakaitalų“, kurių galima griebtis, kai labai norisi cigaretės: įsimesti į burną kramtomos gumos, pagraužti morką, per šiaudelį atsigerti ledinio vandens. Rankoms užimti  galima spaudyti guminį kamuoliuką, bandyti surinkti erdvinį galvosūkį, galų gale – gliaudyti saulėgrąžas.

Seni įpročiai

Jei visuomet užsirūkydavai po puodelio rytinės kavos, susidoroti su įpročiu trukdys psichologinė priklausomybė. Kai rūkai, viskas, ką tuomet veiki, matai, girdi, užuodi, tavo smegenyse susiejama su cigarete. Tyrimai rodo, kad situacijose, kuriose visuomet rūkydavai, tam tikra smegenų dalis aktyvuojasi siųsdama signalus “noriu nikotino”.

Pasiryžęs mest rūkyti, bandyk pakeisti ritualą – gerk kavą kitoje vietoje, iš kito puoduko, arba atidėk pirmą kavos gėrimą iki kol būsi darbe. Jei esi įpratęs rūkyti vairuodamas automobilį, bandyk pradžiai bent trumpus nuotolius nuvažiuoti nerūkydamas. Pašalink iš savo aplinkos daiktus, kurie tau kelia mintis apie rūkymą: cigarečių atsargas, pelenines, žiebtuvėlius, bet ką, kas galėtų tapti „kabliuku“.

Įveikti šio tipo potraukį trunka nuo trijų mėnesių iki metų.

Alkoholis

Apie 75 procentais atvejų pastangos mesti rūkyti žlunga apsvaigus. Sumažėja vidinė kontrolė, apsisprendimas neberūkyti atrodo nebesvarbus, viena cigaretė ir… suveikia „kabliukas numeris pirmas“, viskas grįžta į senas rūkymo vėžes. Pirmosiomis nerūkymo savaitėmis reiktų vengti alkoholio vartojimo.

Stresas

Problemos darbe, skyrybos, artimo žmogaus liga… Supranti, kad cigaretė neišspręs tavo problemų, tačiau galbūt padės susitvarkyti su stresu? Trumpam laikui gal ir pagelbės, labai trumpam. Svarbu suvokti: stresas – nėra iš aplinkos į tavo organizmą patekusi medžiaga, kurios poveikio negali kontroliuoti. Stresas – tai tavo organizmo reakcija. Ne visada gali kontroliuoti įvykius, sukėlusius stresą, tačiau su savo reakcija tvarkytis gali. Vieni žmonės, patyrę stresą, grįžta prie, rodos, jau įveikto įpročio rūkyti, kiti gi sudėtingą situaciją priima kaip iššūkį, gyvenimo posūkio momentą. Ar žinai, koks skirtumas tarp pirmųjų ir antrųjų? “Kabliukas numeris pirmas“  – ta viena cigaretė, kurią taip norisi prisidegti, ir kuri per 10 sekundžių sugrąžintų visus buvusius rūkymo įpročius.

Neskubėk griebtis cigaretės, bandyk stresą įveikti kitais būdais. Gana gerai padeda fizinis krūvis. Bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukimas – bet koks fizinis aktyvumas išlaisvina taip vadinamus „laimės hormonus“ endorfinus, lengviau pakeliama stresinė situacija ir potraukis rūkyti nebekamuoja taip stipriai.

Jeigu tau, kaip ir daugumai žmonių nepavyko mesti rūkyti iš pirmo bandymo, nevadink savęs nevykėliu. Apgalvok savo nesėkmės priežastis, susikurk planą, kaip įveikti „kabliukus“ ir bandyk mesti rūkyti dar kartą. Tu jau turi patirties, tau pavyks!

Straipsnį parengė Dalia Motik