Anemija (mažakraujystė). Simptomai, gydymas, profilaktika.

Parengta | 17 vasario, 2021

AnemijaKraujas yra sudarytas iš trijų rūšių ląstelių: raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų), baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) ir kraujo plokštelių (trombocitų). Eritrocitai savo sudėtyje turi daug baltymo hemoglobino, kuris perneša deguonį į visus organizmo audinius. Kai organizme yra nepakankamai raudonųjų kraujo ląstelių, susergama anemija, dar vadinama mažakraujyste.

Anemijos simptomai

Vienas pagrindinių anemijos simptomų – protinis ir fizinis nuovargis. Gali pasireikšti dusulys, galvos svaigimas, padidėjęs širdies ritmas, šalčio pojūtis, depresija, blyški oda. Kai smegenys negauna pakankamai deguonies, gali būti sunku sukaupti dėmesį skaitymui, rašymui ar kitai kasdieninei veiklai.

Sergant anemija dėl sumažėjusio eritrocitų kiekio kraujyje kaulų čiulpai negauna pakankamai hormono eritropoetino, kuris gaminamas inkstuose. Kaulų čiulpai negali pagaminti pakankamai eritrocitų del eritropoetino trūkumo, o eritrocitai neperneša pakankamai deguonies, reikalingo eritropoetinui gaminti, į inkstus. Dėl šio uždaro rato anemija greitai progresuoja ir net gali kelti pavojų gyvybei, dėl to svarbu laiku imtis tinkamo gydymo.

Anemiją, ypač pradinėse stadijose yra sunku nustatyti, kadangi simptomai gali būti neryškūs ir gali būti painiojami su kitų ligų simptomais ar kai kurių vaistų šalutiniais poveikiais. Jei nuolat jaučiatės pavargę ar patiriate bet kurį kitą aukščiau išvardintą simptomą, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju.

Anemiją gali sukelti nukraujavimas, inkstų ligos, kaulų vėžys, kai kurių vaistų vartojimas, prasta mityba, geležies bei vitaminų trūkumas.

Anemiją galima nustatyti atlikus kraujo tyrimą ir nustačius hematokrito lygį. Hematokritas parodo kraujo dalį procentais, kurią sudaro raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai). Normalus hematokritas – nuo 36 iki 50 procentų.

Anemijos gydymas, profilaktika

Laiku pradėjus gydymą, anemiją nesunkiai suvaldyti galima vartojant vitaminus (B grupės, C, E) bei nereceptinius vaistinius preparatus, turinčius geležies, taip pat maisto papildus su guarana, L karnitinu ir kt.

Geležis yra būtinas elementas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, ji įeina į eritrocituose esančio baltymo hemoglobino sudėtį. Geležies trūkumas yra viena iš dažniausių anemijos priežasčių.

Vitaminas C padeda organizmui įsisavinti geležį, taip pat yra svarbus kaulų čiulpų audinio augimui bei atsinaujinimui.

B grupės vitaminai yra būtini naujų raudonųjų kraujo kūnelių gamybai.

Vitaminas E apsaugo eritrocitus nuo per ankstyvo suirimo ir prailgina jų gyvavimo trukmę.

L karnitinas padidina energijos gamybą , pagerina organizmo gebėjimą pašalinti toksines medžiagas, ir prailgina eritrocitų gyvavimo trukmę.

Guarana – tai natūralus augalinis maisto papildas, padedantis kovoti su nuovargiu ir suteikiantis energijos.

Su anemija kovoti padeda ir kai kurios vaistažolės, pavyzdžiui dilgėlė, kurioje yra daug chlorofilo, savo struktūra panašaus į kraujo baltymą hemoglobiną, todėl dilgėlių arbata padeda didinti hemoglobino eritrocituose.