Šlapimo pūslės uždegimas arba cistitas

Parengta | 19 sausio, 2020

Šlapimo pūslės uždegimasKamuoja nuolatinis noras šlapintis, tačiau tai darant jaučiate skausmą, kankina pilvo skausmai, o galbūt šlapime pastebėjote kraujo arba jis pasidarė tamsus ir drumstas? Šie simptomai signalizuoja apie nemalonią ir gana sunkiai išgydomą ligą – tai šlapimo pūslės uždegimas (cistitas), kuris gali būti ūmus (pasireiškiantis staiga) arba lėtinis (besikartojantis).

Šlapimo pūslės uždegimo atsiradimo priežastys

Šlapimo pūslės uždegimą sukelia bakterijos, kartais grybeliai, virusai ar pirmuonys. Taip pat cistito sukėlėju gali būti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos, kurios lytinių santykių metu gali būti įneštos į moterų šlapimo pūslę ir sukelti šlapimo pūslės uždegimą. Šia liga ypač lengvai ir dvigubai dažniau nei vyrai serga moterys. To priežastis – anatominė. Moterų šlaplės kanalas, esantis prie išangės – trumpesnis nei vyrų, vadinasi bakterijoms, randamoms žmogaus išangėje, lengviau patekti į šlapimo takus. Ir vis tik, šia liga suserga tiek moterys, tiek vyrai.

Apskritai, šlapimo pūslės mikrofloroje bakterijų nėra, tad šlapimas yra sterilus. Normalioms sąlygoms esant, bakterijoms patekus į šlapimo takus stipri imuninė sistema greitai sureaguoja į svetimkūnius ir sėkmingai su jais susidoroja, todėl šlapimo pūslės uždegimas neišsivysto. Tačiau žiemą ir rudenį, kuomet šalta ir drėgna, rizika susirgti padidėja dvigubai, taip pat riziką didina pervargimas, šlapimo stazė, mechaninis gleivinės pažeidimas, nes susilpnėja imunitetas ir jo galimybės kovoti su bakterijomis. Tokiu metu imuninė sistema nebesusitvarko su į šlapimo takus patekusiais svetimkūniais, kurie pradeda daugintis, taip sukeldami uždegimą.

Kaip gydyti šlapimo pūslės uždegimą?

Iš pirmo žvilgsnio šlapimo pūslės uždegimas gali atrodyti nemaloniu, bet nepavojingu negalavimu. Tačiau negydomas, jis gali išplisti į kitus organus. Labai dažnai šlapimo takų infekcija prasideda kartu su makšties uždegimu, o laiku nesusirūpinus savo sveikata gali išsivystyti ir inkstų geldelių uždegimas, kuris gali lemti netgi inkstų nepakankamumą. Todėl cistitą gydyti BŪTINA.

Susirgus šlapimo pūslės uždegimu retai kada išsisuksite nuo antibiotikų. Net ir pasveikus, infekcija gali pasikartoti dar ne vieną kartą. Todėl šio susirgimo profilaktikai reikalingos priemonės, kurios apsaugotų nuo pakartotinio susirgimo. Štai čia į pagalbą skuba spanguolės!

Gydo spanguolės

Kad ir kaip keistai skambėtų populiariausias vaistas, gelbstintis nuo šlapimo pūslės uždegimo pasikartojimo yra kaip tik šios uogos. Taip yra todėl, kad spanguolės parūgština šlapimą ir bakterijos nustoja daugintis. Be to, mokslininkai tikina, kad šios uogos palengvina ir ligos simptomus: slopina skausmą ir deginimą šlapinantis, naikina blogą kvapą, vartojant jas profilaktiškai galima užbėgti už akių rimtesnei infekcijai. Valgant spanguoles medicininiais tikslais, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad uogų negalima saldinti, nesvarbu ar tai būtų uogienė, sultys ar šviežios uogos, nes cukrus tik paskatintų bakterijų dauginimąsi. Taip pat bevertės ir šaldytos spanguolės, nes žemoje temperatūroje jos praranda didelę dalį aktyviųjų medžiagų. Taigi, kramsnodami spanguoles profilaktiškai, arba gerdami nesaldintas sultis galite sumažinti susirgimo riziką.

Žolelių arbatos taip pat padeda

Šlapimo pūslės uždegimą galima gydyti ir žolelių arbatomis. Pavyzdžiui, beržų, bruknių arba petražolių lapų, kurios dezinfekuoja šlapimo takus. Tačiau tokios arbatos tik malšina uždegimo simptomus, o pačios ligos neišgydo. Tad, jei nusprendėte gerti žolelių arbatas, turėtumėte nepamiršti, kad tai tik papildoma priemonė ir antibiotikai bei spanguolės – būtini. Be to, šias arbatas draudžiama gerti nėščiosioms.

Taigi, pajutus bent vieną iš anksčiau paminėtų simptomų, reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją ir pradėti gydymą. Kitu atveju gali prasidėti infekcijos, kurias išgydyti bus daug sunkiau nei uždegimą.

Vis dėlto geriausia būtų kreiptis į gydytoją urologą, dermatovenerologą, kad šis paskirtų reikiamą gydymą https://www.homosanus.lt/slapimo-pusles-uzdegimas.