Kaip išmanusis telefonas veikia regėjimą

Parengta admin | 18 kovo, 2024

Ar įmanoma sumažinti akių įtampą? Juk trumparegystės korekcija yra sudėtingas procesas, kuris gali užtrukti daugelį metų ir neduoti jokių rezultatų. Kaip tėvai turėtų elgtis, kad išsaugotų savo vaikų regėjimą? Atsakymas į šį klausimą yra dviprasmiškas, nes trumparegystę lemia įvairūs veiksniai. Bendrosios specialistų rekomendacijos padės suformuluoti algoritmą, kurio reikia laikytis, kad ateityje būtų išvengta problemų. 

Telefono įtaka regėjimui

Šiais laikais neįmanoma išsiversti be ryšio priemonių. Būtent dėl šios priežasties tėvai savo vaikams perka išmaniuosius telefonus. Kadangi šie įrenginiai turi daug funkcijų (žaidimai, prieiga prie interneto, pokalbiai per “Messenger”, animacinių filmukų žiūrėjimas), kiekvienas vaikas juos naudoja pramogai. Ekrano mirgėjimas veikia tinklainę, ypač per ilgus seansus. 

Kas nutinka regos organams, kai vaikas valandų valandas žiūri į veikiantį išmanųjį telefoną 

Atsiranda akomodacijos spazmas;

  • sausos akys;
  • Sunaikinami tinklainės receptoriai.

Žaidžiant žaidimus išmaniuoju telefonu tamsoje ir gulint ant lovos ar sofos gali labai susilpnėti regėjimas. Patalpa turi būti gerai apšviesta, o vaikas turi sėdėti ant kėdės, kad stuburas būtų anatomiškai taisyklingoje padėtyje. Ekranas turėtų būti toli nuo žiūrovo.

Sumažėjęs regėjimo aštrumas: ką turi žinoti tėvai

Jei ikimokykliniame amžiuje vaikui nenustatomas sutrikimas, problemų gali kilti baigus pirmą klasę. Taip yra dėl to, kad padidėja vizualinė apkrova. Vaikas jau laisvai skaito, todėl jo susidomėjimas išmaniuoju telefonu padidėja. Ar tai gali sukelti trumparegystę?

Iš tiesų nustatyta daug veiksnių, darančių neigiamą poveikį vaikų regėjimui. Tai bloga ekologija, sumažėjęs maisto kiekis, vitaminų trūkumas, mažas fizinis aktyvumas ir paveldimumas. Į visa tai reikėtų atsižvelgti. Trumparegystė buvo diagnozuojama ir gydoma anksčiau, kai nebuvo išmaniųjų telefonų, tačiau jiems atsiradus ir aktyviai juos naudojant tokių atvejų pasitaiko daug dažniau.

Kaimo vietovėse gyvenantys vaikai šia liga serga rečiau. Didžiąją dienos dalį jie praleidžia gryname ore, aktyviai leidžia laisvalaikį, valgo sveiką maistą: uogas, vaisius, daržoves, pieną, kiaušinius, varškę. Miesto vaikų mityboje vyrauja paprasti angliavandeniai, trūksta maistinių medžiagų, jie visą dieną praleidžia uždarose patalpose, o tai turi įtakos regėjimui.

Įvairių tipų ekranai: kaip pasirinkti mažiau kenksmingą prietaisą

Ar svarbu, kokį išmanųjį telefoną vaikas naudoja? Skirtingų prekės ženklų ekranų technologijos labai skiriasi. Oftalmologų požiūriu, saugiausios yra tos, kurių įstrižainė yra didesnė. Bet kokiu atveju reikėtų atsižvelgti į tai, kad telefonas turi įtakos vaiko regėjimui, tiksliau, jo ekranui. Svarbūs tokie rodikliai: skiriamoji geba, ryškumas, mirgėjimo greitis, šrifto dydis.

Šiandien visi ekranai gaminami pagal OLED technologiją, pavyzdžiui, iphone, t. y. naudojant šviesos diodus. Tačiau ekranuose matrica veikia kitaip. Pasyvioji matrica naudojama pigiuose Kinijos išmaniuosiuose telefonuose. Jis atkuria primityvų vaizdą, kurio ryškumas ir kontrastas yra menki. AMOLED matrica yra saugiausia. Jame nėra papildomo foninio apšvietimo, kuris turi neigiamą poveikį regėjimui. Jo atitikmuo yra P-OLED matrica – tai biudžetinis variantas, nes jis sumontuotas ant plastikinio pagrindo.

Pirkdami telefoną turite žinoti, kokio ryškumo ekranas pradeda mirgėti. Kai kurie prekių ženklai gamina visiškai saugius regėjimui ekranus. Nereikėtų pirkti tų, kurie mirga, kai ryškumas yra 50 proc. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad prie ekrano praleidžiamas laikas turi būti ribotas. Oftalmologai rekomenduoja kiek įmanoma sutrumpinti jį iki 3 valandų. Tuo pačiu metu kas 20 minučių darykite pertrauką. 

Kokią įrangą pasirinkti vaikui

Kūdikiui saugiausia žiūrėti televizorių. Tai prietaisas su dideliu ekranu, kuris paprastai būna išdėstytas pakankamu atstumu nuo akių. Kadangi tai nėra šiuolaikinio vaiko pasirinkimas, turite pasirinkti geriausią variantą. Jei moksleivis negali išsiversti be telefono, nusipirkite mygtukinį telefoną, kad galėtumėte palaikyti ryšį. Norint žaisti žaidimus, naršyti internete ir žiūrėti animacinius filmus, geriau įsigyti kompiuterį. Prie jo reikėtų pasirinkti 15 colių ar didesnės įstrižainės monitorių.

Tinka ir planšetinis kompiuteris, tačiau svarbu paaiškinti vaikui, kad juo reikia naudotis sėdint prie stalo. Tam įrengtas specialus stovas. Atstumas iki ekrano turi būti ne mažesnis kaip 40 cm. Geriau įsigyti aktyviam naudojimui skirtą išmanųjį telefoną su gera skiriamąja geba. Norėdami tai padaryti, turite atidžiai išnagrinėti visus techninius prietaiso parametrus. Pristatydami įtaisą vaikui, atkreipkite dėmesį į jo veikimo taisykles, kad ateityje nereikėtų nešioti akinių.