Nagų grybelis — gydyti, negalima ignoruoti

Parengta | 21 lapkričio, 2020

Nagų grybelisSusirgus gripu ar atsiradus skrandžio problemoms dažniausiai skubame pas gydytojus, tačiau yra ligų, kurias kartais bandoma nuslėpti. Viena tokių — nagų grybelis. Susidūrus su šia problema, vertėtų netylėti ir nieko nelaukus kreiptis pas patyrusius medikus, kurie nustatys tikslią ligos priežastį bei paskirs gydymą.

Nagų grybelis — kas tai?

Nagų grybelis, arba onichomikozė, yra užkrečiama lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia dermatofitai (įvairūs patogeniniai grybeliai), mieliagrybiai arba pelėsiniai grybai. Dėl pastarųjų nago plokštelė praranda blizgesį, tvirtumą ir tampa neskaidri, įgauna pilkšvai gelsvą atspalvį, taip pat nyksta antnaginė odelė. Lygus nago paviršius ilgainiui tampa gruoblėtas. Ima keistis ir pačio nago storis: jis vis labiau storėja ir įgauna vizualiai neišvaizdžią formą.

Kaip parodė Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys, dabar pasaulyje grybelinėmis infekcijomis serga net 20 procentų Žemės gyventojų, o tai reiškia, jog kas penktas mūsų planetos gyventojas susiduria su šia nemalonia nagų ir odos liga.

Kaip užsikrečiama nagų grybeliu?

Nors iš pirmo žvilgsnio faktas, kad gyvenamoji klimato juosta gali daryti įtaką nagų grybelio atsiradimui, gali pasirodyti gana keistas, tačiau kaip bebūtų, toks teiginys yra teisingas. Tai yra glaudžiai susiję su tuo, jog mūsų gyvenamosiose zonose beveik ištisus metus yra dėvima uždara avalynė. Batuose, ypatingai pagamintuose ne iš natūralių, bet sintetinių medžiagų, labai dažnai kaupiasi drėgmė. Tokiu būdu sukuriama tobula terpė atsirasti ir daugintis grybeliui, bei vystytis mikozei (onichomikozės sinonimas).

Žinoma, ne tik avalynė gali būti pagrindine nagų grybelio atsiradimo priežastimi. Labai dažnai susilpnėjęs imunitetas ar lankymasis bendro naudojimosi saunose, baseinuose yra vieni iš pagrindinių faktorių, skatinančių šios infekcinės ligos atsiradimą. Retkarčiais net padidėjęs prakaitavimas ir smulkios pėdų traumos gali neigiamai paveikti nagą bei odą.

Kaip atpažinti, kad užsikrėtėte infekcine nagų liga?

Kaip ir kiekvieną ligą, taip ir nagų grybelį galima atpažinti iš tam tikrų simptomų. Kai kurie iš jų yra labai akivaizdūs, tačiau kiti — pastebimi ne iš karto.

Vienas dažniausiai pasireiškiančių požymių, įspėjančių apie galimą nagų grybelio atsiradimą, yra prasidėjęs įkyrus pėdų bei tarpupirščių odos niežulys. Po kurio laiko tose sudirgusiose vietose ima raudonuoti oda, kurią nuolatos peršti, o nesiimant jokių priemonių labai greitai ji ima skilinėti bei luptis. Negydomas niežulys vis labiau plečiasi, netgi apima kirkšnių zoną, delnus ar kitas kūno vietas, tame tarpe ir nagus.

Kai ši liga pažengia tiek, kad atsiranda ir pačioje nago struktūroje, ją pastebėti gali ko ne kiekvienas: nagas tampa storas, lūžinėja, vyksta nago plokštelės bei nago guolio deformacija. Tokie nagai atrodo it apgraužti. Apie nagų grybelį taip pat byloja ir pakitusi spalva, kuri gali būti nuo geltonos iki tamsios rusvai žalios, rudos ar net juodos.

Atsiradęs nemalonus kvapas, kuris nepasinaikina nei prausiantis įprastai, nei dezinfekuojant specialiai tam skirtais skysčiais irgi yra faktorius, teigiantis apie parazitinių grybų atsiradimą.

Kokie asmenys dažniausiai susiduria su šia problema?

Didelė dalis žmonių yra įsitikinusi, jog nagų grybelis atsiranda dėl nepatogios avalynės. Deja, tai nėra visiška tiesa. Žinoma, kaip ir minėta, blogos kokybės batuose greičiau kaupiasi drėgmė ir sudaromos palankesnės sąlygos rinktis infekciniams organizmams, bet batų patogumas su nagų grybeliu labai mažai kuo susijęs.

Besinaudojantys bendra avalyne, pavyzdžiui, šlepetėmis, arba besilankantys viešuosiuose baseinuose ir saunose, patiria didesnę riziką užsikrėsti tokia infekcine liga.

Tyrimai parodė, kad net 40 procentų žmonių, kuriems yra šešiasdešimt ar daugiau metų, daug dažniau susiduria su nagų grybeliu nei jaunuoliai. Į didesnės rizikos grupę priskiriami ir cukriniu diabetu sergantys asmenys.

Diagnozavimas bei gydymas

Vos kilus įtarimui bei pastebėjus pirmuosius nagų grybelio simptomus, būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Liga yra gydoma ambulatoriškai, o paskutiniu metu ryškėja nagų grybelio šalinimo lazeriu metodas. Šį metodą pacientai renkasi dėl jo saugumo ir efektyvumo. Nagų grybelio gydymas lazeriu yra neskausminga procedūra, o rezultatai matomi iš karto. Bene populiariausias būdas — naudoti vaistus bei specialius tepalus. Gaila, bet ne visada to užtenka, ir retkarčiais pacientui tenka paaukoti nemažai laiko ir energijos darantis viršutinio odos audinio bei pačio nago tyrimus.

Būtent dėl to, pastebėjus ankstyvuosius nago ar odos pakitimus rekomenduojama nelaukti ir pasikonsultuoti su daktaru. Jis nustatys tikslias iškilusios problemos priežastis ir užkirs kelią tolesniam nagų grybelio plitimui.

Gėdintis ir ignoruoti šios ligos negalima, nes pavojus kyla ne tik jums, bet ir jūsų artimiesiems.