Šiais laikais endokrininės sistemos ligas galima prisišaukti patiems

Parengta | 21 rugpjūčio, 2022

Su kiekvienais metais pastebite, kad su jūsų sveikata kažkas darosi negerai? Tokie simptomai kaip svorio prieaugis ar mažėjimas, karštis, širdies veiklos sutrikimas, bloga nuotaika gali signalizuoti apie endokrininės sistemos ligas. Tik patyręs endokrinologas gali jums pagelbėti esant minėtoms problemoms bei kitiems simptomams.

Ar visada endokrininės sistemos ligos patvirtinamos?

Dažnai pasitaiko atvejų, kuomet patys pacientai pradeda nustatinėti sau ligas. Ne paslaptis, kad tarp populiariausių ligų – skydliaukės veiklos sutrikimai. Gydytojai nurodo, kad tik atliktus išsamius tyrimus galima nuspręsti ar tam tikra liga patvirtinama ar ne. Tad, patys pacientai neturėtų elgtis taip kvailai ir manyti, kad jie gali viską sužinoti patys.

Endokrinologai pastebi, kad neretai žmonės į juos kreipiasi esant akivaizdžioms problemoms. Tai reiškia, kad gydytojai pastebi kuomet žmogų kamuoja liga ir kuomet jį kamuoja netinkamo gyvenimo būdo pasekmė. Pavyzdžiui, į šeimos gydytojus bei endokrinologus kreipiasi žmonės, kurie per kelis mėnesius sugebėjo priaugti ne vieną ir ne du kilogramus. Dažniausiai jie skundžiasi, kad nebegali judėti taip, kaip anksčiau, neva ima trūkti oro, greitai pavargstama. Gydytojai turi atsakymą – taip ir turi būti, jeigu kūnas buvo apleistas.

Gydytojai dažnai turi jau ieškoti būdų kaip spręsti pasekmes, kurių sulaukė netinkamą gyvenimo būdą propaguojantys pacientai. Minėtas staigus svorio priaugimas įmanomas ne tik esant endokrininių ligų išsivystymui, bet ir propaguojant vakarietišką mitybą. Paprastai kalbant, jeigu žmogaus mitybą sudaro greitas maistas, kuris yra be galo riebus, tuomet akivaizdu, jog riebalai ant kūno kaupsis gausiai. Taip pat reikia paminėti, kad su greitu maistu dažnai į skrandį patenka įvairiausi gazuoti gėrimai, kuriuose gausu cukraus. Vėlgi – tai tikrai paspartins svorio augimą. Tad, vien mitybos sureguliavimas gali būti pagrindinė priemonė siekiant sumažinti svorį.

Kaip bebūtų, endokrinologai dažniausiai dirba kartu su šeimos gydytojais, dietologais bei kitais specialistais. Būtent visi šie specialistai sudaro pacientui planą siekiant natūraliomis priemonėmis ištaisyti esamas problemas. Jeigu nurodymų nesilaikoma, tuomet aišku, pacientui teks kliautis vaistais bei kitais įprastais gydymo metodais, kurie paskatins dar didesnes išlaidas.

Kiekvienas endokrinologas pataria saugoti save labiau

Endokrininės sistemos ligos dažniausiai neaplenkia būtent tų, kurie nesilaiko normalaus gyvenimo būdo. Mažas judėjimas, nesaikingas alkoholio vartojimas, tragiška mityba, rūkymas – bene didžiausią įtaką organams bei endokrininėms liaukoms darantys veiksniai. Nukrypus nuo normos, iš karto jaučiamos pasekmės.

Į minėtus specialistus dažniausiai kreipiasi jau tie, kurių ligos yra pažengusios arba jau siekiama jas nustatyti. Pavyzdžiui, šeimos gydytojas jau vargu ar padės žmogui, kuriam nustatytas cukrinis diabetas. Endokrinologo pagalba čia yra labai svarbi, nes šios srities specialistai įprastai yra apsiriboję ties minėtų ligų kontrolės priemonių analize, gydymu. Būtent šie specialistai labiausiai išmano kokiais metodais gydyti konkrečias pacientų endokrininės sistemos ligas. Verta pasitikėti endokrinologo konsultacijomis.

Šeimos gydytojas ne visada nustatys ligą

Svarbu pabrėžti, kad kankinant kažkokiai problemai, ne visais atvejais šeimos gydytojas galės nustatyti jūsų ligą. Kai kuriais atvejais patariama kreiptis  tiesiai į endokrinologą. Šeimos gydytojai įprastai yra tie, kurie išklauso paciento skundus ir tik tuomet nusprendžia ar juos siųsti pas kitus specialistus. Jeigu esate įsitikinę, kad jūsų simptomai atitinką kažkurią endokrininės sistemos ligą, tuomet į endokrinologą galite kreiptis privačiai.