Vėžio simptomai: ankstyvas nustatymas gali išsaugoti gyvybę

Parengta | 12 gruodžio, 2020

Vezio simptomaiMedicinai vis labiau žengiant pirmyn, tobulėja ir onkologinių ligų diagnostika. Piktybinius navikus galima nustatyti labai anksti, tai lemia gerą gydymo prognozę. Deja, vėžio simptomai ligos pradžioje yra būdingi daugeliui ligų, todėl pacientai į gydytojus dažnai kreipiasi gerokai per vėlai. Yra keletas simptomų, kuriuos pastebėjus verta pasitikrinti, kadangi jie dažnai gali išduoti organizme slypinčią onkologinę ligą.

Odos pokyčiai

Naujai atsiradusi dėmelė ar apgamas ant odos, kuriems būdingi spalvos ar formos pokyčiai gali reikšti odos onkologinių susirgimų pradžią. Rekomenduojama kasmet profilaktiškai pasitikrinti visus ant kūno esančius apgamus, prireikus gydytojas paims odos ląstelių mėginį nuodugnesniam ištyrimui.

Įkyrus kosulys

Ilgai trunkantis kosulys, ypač jeigu nėra jokių peršalimo simptomų. Nors dažniausiai toks kosulys yra sukeltas refliukso, astmos, kvėpavimo takų infekcijų, jis taip pat gali būti ir plaučių vėžio simptomas (ypač kei atkosite kraujo, rūkote).

Krūtų pokyčiai

Nors daugelis krūtų pakitimų nėra piktybiniai, pasitikrinti pas gydytoją būtina jei pastebėjote mazgelius, spenelių pakitimus, išskyras iš spenelio, paraudimą ar skausmą.

Pilvo pūtimas

Pilvo pūtimą dažniausiai sukelia mitybos ypatumai, hormoniniai pokyčiai moters ciklo metu, netgi stresas, tačiau kartais tai gali įspėti apie kiaušidžių vėžį, ypač jei kartu jaučiami kiti simptomai – nuovargis, svorio kritimas, nugaros skausmas.

Problemos šlapinantis 

Beveik kiekvienas vyresnio amžiaus vyras patiria sunkumų šlapinantis. Dažniausiai juos sukelia gerybinė prostatos hiperplazija, tačiau tai gali būti ir prostatos vėžio simptomas.

Patinę limfmazgiai

Nedideli pupelės formos organai kakle, pažastyse, kirkšnyse paprastai yra neapčiuopiami ir dažniausiai padidėja organizmui kovojant su infekcija, bet gali būti ir onkologinių ligų simptomas.

Kraujas tualete

Kraujas šlapinantis gali reikšti šlapimo takų infekciją, tačiau taip pat gali būti inkstų ar šlapimo pūslės vėžio simptomas. Kraujas išmatose dažniausiai pasitaiko dėl išsiplėtusių išangės venų (hemorojaus), bet tai gali būti ir tiesiosos žarnos vėžio simptomas.

Svorio kritimas

Jei nepasikeitus mitybai ar fiziniam aktyvumui pastebėjote staigų svorio kritimą, tai gali būti onkologinių ligų simptomas, ypač kasos vėžio.

Užsitęsęs karščiavimas

Karščiavimas, net ir nedidelis, neesant infekcijos simptomų, besitęsiantis keletą savaičių ar mėnesių, gali įspėti apie kai kurias vėžio formas (leukemiją, limfomą).

Jei nesant kitų priežasčių pasireiškia vienas ar keli išvardinti vėžio simptomai, panikuoti nereikėtų, tačiau vertėtų pasitikrinti pas gydytoją.