Ekstrinė kontracepcija: ką vertėtų žinoti kiekvienam

Ekstrinė kontracepcijaEkstrinė kontracepcija – tai skubios kontracepcijos metodas, efektyviai apsaugantis nuo nėštumo po nesaugių lytinių santykių. Laiku išgėrus ekstrinės kontracepcijos tabletes galima išvengti neplanuoto nėštumo, tačiau, deja, dar ne visos moterys apie tai žino. Skubios kontracepcijos tabletės efektyvios praėjus ne daugiau 72 valandų  po nesaugių lytinių santykių.

Kokiais atvejais reikėtų naudoti ekstrinės kontracepcijos metodą?

Ekstrinė kontracepcija gali būti naudojama jei lytinių santykių metu nebuvo panaudota jokia apsaugos priemonė arba jei ji buvo panaudota nesėkmingai (suplyšus ar nusimovus prezervatyvui, iškritus diafragmai, pamiršus išgerti daugiau nei 3 kombinuotas kontraceptines tabletes arba daugiau nei 2 vienfazes kontraceptines tabletes ir kt. ),  taip pat esant bet kokioms abejonėms dėl panaudoto apsaugos metodo patikimumo. Ekstrinė kontracepcija netinka kaip ilgalaikis apsaugos nuo nėštumo metodas ir turėtų būti vartojama tik išskirtiniais atvejais.

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletėse yra tie patys hormonai kaip ir kontraceptinėse tabletėse, tik didesniais kiekiais. Jos veikia dvejopai:  neleidžia įvykti ovuliacijai bei sutirština gimdos kaklelio gleives ir neleidžia spermai pasiekti ir apvaisinti kiaušinėlio.

Kaip vartoti ekstrinės kontracepcijos tabletes?

Po nesaugių lytinių santykių praėjus ne daugiau kaip 72 valandoms išgeriama viena ekstrinės kontracepcijos tabletė, po to praėjus 12 valandų išgeriama antra tabletė. Jei nėra galimybės laiku įsigyti ekstrinės kontracepcijos tablečių, vietoj jų gali būti pavartota visa pakuotė kombinuotų kontraceptinių tablečių.

Koks yra ekstrinės kontracepcijos patikimumas?

Kuo anksčiau po nesaugių lytinių santykių panaudojama ekstrinė kontracepcija, tuo didesnis patikimumas. Laiku panaudojus patikimumas yra ne mažesnis nei 90 procentų.

Kokie galimi šalutiniai poveikiai?

Dažniausi ekstrinės kontracepcijos tablečių šalutiniai poveikiai yra pykinimas, pilvo skausmas, galvos skausmas, kraujavimas, krūtų tempimas, irzlumas, mėnesinių ciklo sutrikimai.

Kaip ekstra kontracepcija taip pat gali būti naudojama ir vario gimdos spiralė, kuri turi būti įvedama į gimdą praėjus ne daugiau kaip 3 paroms po nesaugaus lytinio akto ir paliekama kaip nuolatinė apsaugos nuo neplanuoto nėštumo priemonė.

Įvertinkite straipsnį

Spauskite žvaigždutę norėdami įvertinti

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertinimų skaičius 0

Vertinimų nėra. Būk pirmas!

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *