Kodėl verta išsaugoti savo vaiko virkštelės kraują

Parengta | 25 gegužės, 2023

Kodėl verta išsaugoti savo vaiko virkštelės kraują?

Kodėl verta išsaugoti savo vaiko virkštelės kraują

Dar visai neseniai po kūdikio gimimo buvo įprasta išmesti jo placentą ir virkštelę, taip sunaikinant brangias kamienines ląsteles. Tačiau šiuo metu daugėja tėvų, kurie nusprendžia surinkti savo vaiko virkštelės kraują ir saugoti jį kamieninių ląstelių banke.

Dėl aukštų kamieninių ląstelių surinkimo ir saugojimo procedūrų standartų jų savybės gali būti išsaugotos net kelis dešimtmečius. Dalis virkštelės kraujo paimama per kelias minutes, o procedūra yra saugi ir neskausminga nei gimdyvei, nei naujagimiui. Kamieninės ląstelės, esančios virkštelės kraujyje, gali būti naudojamos daugelio sunkių ligų gydymui.

Virkštelės kraujo panaudojimas medicinoje

Kamieninės ląstelės, gautos iš virkštelės kraujo, šiuo metu naudojamos vėžiui gydyti, ypač kraujodaros sistemoje. Kamieninių ląstelių transplantacijos naudojamos limfomoms, leukemijoms ir kitoms kraujodaros ligoms, vaikų augliams ir kitoms ligoms gydyti. Bendras ligų, kurias galima gydyti, persodinant kamienines ląsteles, skaičius siekia net 80. 

Taip pat vis dar vyksta šių ląstelių panaudojimo regeneracinėje medicinoje tyrimai. Mokslininkai kuria naujus kamieninių ląstelių dauginimo ir diferencijavimo metodus. Pažanga šioje srityje gali būti proveržis gydant širdies ir kraujagyslių, nervų bei kitas ligas. Daugiau apie kamienines ląsteles sužinokite – Placenta.lt.

Virkštelės kraujo saugojimo privalumai

Virkštelės kraujas gali išgelbėti donoro vaiko ar jo brolių bei seserų gyvybes. Virkštelės kraujyje yra hematopoetinių kamieninių ląstelių. Kamieninės ląstelės pacientui gali būti persodinamos taip pat, kaip ir kaulų čiulpų ląstelės. Dėl to tai padeda atkurti paciento kraujodaros ir imuninę sistemą. Naujagimio kamieninės ląstelės dažnai yra veiksmingesnės nei ląstelės, gautos iš suaugusių donorų. Taip yra dėl didelio jų proliferacinio potencialo – gebėjimo daugintis ląsteles po jų transplantacijos. Ši savybė naudojama tiek atliekant alogenines transplantacijas (kraujo donoras yra recipiento šeimos narys arba visiškai nepažįstamas asmuo), tiek atliekant autologines transplantacijas (ląstelių donoras yra ir recipientas).

Jau dabar manoma, kad kamieninės ląstelės bus medicinos ateitis, nes jos bus naudojamos daugumoje jos sričių. Šiuo metu jos yra naudojamos hematologijoje, onkologijoje, oftalmologijoje, ortopedijoje ir kosmetologijoje. Naujagimio kamieninės ląstelės padeda gydyti širdies ir kraujagyslių ligas, leukemiją ir kitas vėžio formas.

Kamieninių ląstelių regeneracinės savybės taip pat leidžia jas panaudoti eksperimentuojant vaistų, nuo tokių ligų kaip diabetas, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė ar širdies nepakankamumas, gaminime.

Kokie yra virkštelės kraujo naudojimo apribojimai?

Ne visi turi prieigą prie virkštelės kraujo. Jei recipientas yra kamieninių ląstelių donoras, o ligą, su kuria jis kovoja, sukėlė kamieninių ląstelių defektas, reikia atlikti kito donoro transplantaciją. Tada galima atlikti sekvencinę transplantaciją. Tačiau audinių suderinamumas turi būti nustatytas iš anksto. Kai kuriais atvejais virkštelės kraujas derinamas su kamieninėmis ląstelėmis, gautomis iš kaulų čiulpų arba periferinio kraujo. Virkštelės kraujo ląstelių dauginimas prieš transplantaciją tampa vis populiaresnis.

Virkštelės kraujo infekcija taip pat gali būti kontraindikacija kamieninių ląstelių transplantacijai, tačiau tai – retas reiškinys. 

Virkštelės krauju galima gydyti donoro vaiką arba jo sergantį brolį ir seserį. Jei kamienines ląsteles ketinama naudoti ne donoro, o kito asmens gydymui, reikia atlikti papildomus tyrimus, siekiant nustatyti, ar donoro ir recipiento audinių suderinamumas yra pakankamas.