Kolagenas – nauda grožiui ir sveikatai

Parengta admin | 19 balandžio, 2024
Kolagenas

Kolagenas – tai vienas svarbiausių žmogaus kūno baltymų, sudarantis apie 10 procentų viso mūsų kūno masės ir apie 30 procentų visų kūno baltymų. Kolagenas labai svarbus kaulų, sausgyslių, kremzlinio audinio, odos struktūrai. Šio baltymo randama plaučiuose, kepenyse, kraujagyslėse, akies ragenoje. Tai vienas svarbiausių organizmo baltymų.

Kūnui senstant, kolageno gamyba lėtėja. Vaikų ir jaunų žmonių organizme esančios kolageno skaidulos nuolat atsinaujina, tačiau vykstant senėjimo procesams kolageno gamyba silpsta. Maždaug nuo 25 metų amžiaus žmogaus organizmas kasmet praranda 1,5 proc. kolageno, taigi 35 metų jau turime 15 proc. kolageno mažiau, 45 metų – 30 proc. ir t.t. Mažėjantis kolageno kiekis neigiamai atsiliepia įvairioms kūno sistemoms. Pirmiausia šio baltymo trūkumas pastebimas odoje. Ji sausėja, tampa ne tokia elsatinga, atsiranda raukšlių, jaučiamas tempimo pojūtis. Ilgainiui kolageno trūkumas sukelia atramos ir judėjimo sistemos sutrikimus. 

Kolageno nauda odai

Kolagenas sudaro apie 70 procentų odos atraminės struktūros. Tarp kolageno skaidulų įsiterpia elsastinas, palaikantis odos elastingumą ir hialurono rūgštis, išsauganti odoje drėgmę. Mitybos papildymas kolagenu gali pagerinti odos elastingumą ir sulėtinti senėjimo procesus. Kolagenas taip pat svarbus galvos odos ir plaukų būklei.

Kolagenas sąnariams

Kolageno skaidulos sudaro apie didžiąją dalį kremzlių struktūros. Su amžiumi mažėjant šio baltymo kiekiui organizme išauga rizika susirgti degeneracinėmis sąnarių ligomis. Kadangi sąnarių skausmas dažniausiai būna susijęs su kremzlių netekimu, maisto papildai su kolagenu gali pagerinti sąnarių būklę sergant osteoartitu, sumažinti uždegimą ir skausmą.

Kolagenas kaulams

Kolagenas – viena pagrindinių kaulo sudedamųjų dalių. Tarp kolageno skaidulų įsiterpia kalcis ir kiti mineralai. Šis baltymas suteikia kaulams lankstumo, užtikrina pakankamą kaulų tankį ir padeda išvengti osteoporozės. Trūkstant kolageno padidėja kaulų trapumas, padidėja lūžių tikimybė.

Kolagenas sausgyslėms

Kolagenas sudaro apie 85 procentus sausgyslių masės. Sausgyslėmis raumenys tvirtinasi prie kaulo. Jų elastingumą palaiko pakankamas šio baltymo kiekis organizme.

Kolageno kiekio organizme mažėjimą taip pat įtakoja nesveika mityba (ypač vartojant daug cukraus), rūkymas. Rūkymas skatina laisvųjų radikalų susidarymą organizme. Laisvieji radikalai atakuoja kolageno skaidulas jas silpnina, mažina elastingumą. Rūkalių oda paprastai būna stipriai susiraukšlėjusi, ypač aplink burną.

Kolageno šaltiniai

Vienas geriausių natūralių kolageno šaltinių – kaulai, todėl iš jų pagamintas sultinys ar šaltiena yra puiki galimybė papildyti racioną kolagenu.

Kolageno galima gauti ir valgant mėsą, ypač vištieną, nes joje yra didelis kiekis jungiamojo audinio ir kremzlių.

Kolageno gamybą organizme palaiko pakankamas kiekis su maistu gaunamų baltymų, vienas naudingiausių – kiaušinio baltymas.

Kolageno sintezei svarbus vitaminas C, kurio gauname vartodami pomidorus, paprikas, citrinas, apelsinus, greipfruitus, serbentus, avietes ir kitus vaisius bei uogas.

Česnakas taip pat gali paskatinti kolageno gamybą organizme, kadangi juose gausu mikroelemento sieros, o siera skatina šio baltymo sintezę ir slopina jo skaidymą.

Kolageno atsargas organizme taip pat galima papildyti vartojant kolageno maisto papildus.

Parengta pagal https://www.healthline.com/ informaciją.