Kreatinas

Parengta admin | 17 gruodžio, 2019

KreatinasKreatinas yra medžiaga, natūraliai egzistuojanti žmogaus organizme. Pusė organizmui reikalingo kreatino yra gaunama su maistu, kita pusė pagaminama kepenyse, inkstuose ir kasoje iš aminorūgščių ir per kraują pernešama į raumenis. Trečdalis kreatino organizme yra laisvo kreatino pavidalu, kita dalis – fosfokreatino pavidalu.

Atliekant didelio intensyvumo nedidelės trukmės fizinius pratimus (pvz. sunkumų kilnojimas) fosfo kreatinas skyla į kreatiną ir fosfatą. Energija išsiskyrusi šio proceso metu yra panaudojama pagrindinio žmogaus organizmo ląstelių energijos šaltinio (ATF) atstatymui. 

ATF energija yra naudojama visiems organizme vykstantiems biologiniams procesams atlikti, taip pat ir raumenims sutraukti.

Kuo intensyviau susitraukia raumenys, tuo greičiau organizme baigiasi ATF energijos atsargos. Papildomai vartojant kreatino, energijos gamyba raumenyse didėja, tuo pačiu didėja ir energijos atsargos, galima ilginti treniruotės laiką, taip pat pagreitėja energijos atsistatymas po treniruotės.

Su amžiumi kreatino gamyba organizme mažėja, silpnėja raumenų masė ir fizinis pajėgumas. Tyrimais nustatyta, kad vartojant maisto produktus, turinčius daug kreatino bei kreatino maisto papildus galima ženkliai padidinti senyvo amžiaus žmonių fizinį pajėgumą ir raumenų masės augimą. Kreatino teigiamas poveikis raumenims pritaikomas ir reabilitacijoje po kaulų lūžių ir kitų sužeidimų, kai yra taikoma galūnės imobilizacija įtvaru. Raumenims nedirbant vystosi atrofija, sumažėja raumenų apimtis ir jėga. Papildomas kreatino vartojimas pagreitina reabilitacijos procesą.

Šaltiniai: Didelis kiekis kreatino yra raudonoje mėsoje (jautienoje ir kiaulienoje), žuvyje (silkėje, lašišoje),  šiek tiek kreatino yra pieno produktuose.

Dozavimas ir vartojimas: optimali kreatino dozė sportininkams yra 5 gramai per diena vartojant 4-6 savaites reguliariai kasdien, po to darant 4-6 savaičių pertrauką. Vartojant ilgą laiką be pertraukos mažėja kreatino gamyba organizme. Vartojant kreatiną nerekomenduojama gerti kavą, nes kofeinas mažina kreatino įsisavinimą.