Kategorijų archyvai: Vitaminai

Vitaminai.

Vitaminas D: nauda, šaltiniai, trūkumo požymiai.

Vitaminas D yra vienas svarbiausių vitaminų žmogaus organizmui. Tai riebaluose tirpus vitaminas, dėl šios savybės galintis kauptis žmogaus riebaliniame audinyje ir  išsiskirti ilgą laiką. Yra 2 vitamino D formos – vitaminas D3 (gyvulinės kilmės cholekalciferolis) ir vitaminas D2 (augalinės kilmės ergokalciferolis).

Vitaminas E (tokoferolis)

Vitaminas E (tokoferolis) organizme veikia kaip antioksidantas, apsaugo kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, lėtina senėjimo procesus, skatina organizmo audinių atsinaujinimą, stiprina imunitetą, mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Natūralūs vitamino E šaltiniai yra nerafinuotas aliejus, kiaušinio trynys, kepenys, riešutai, žirniai, pupelės, špinatai, pieno produktai. 

Folio rūgštis: nauda, šaltiniai, dozavimas

Folio rūgštis, arba vitaminas B9 yra būtina organizmo augimui ir vystymuisi, naujų ląstelių susidarymui, DNR gamybai. Folio rūgšties poreikis labai padidėja suaktyvėjus ląstelių augimui nėštumo laikotarpiu, maitinant krūtimi, sergant kai kuriomis vėžio formomis (leukemija). Šis vitaminas svarbus normaliai smegenų funkcijai, protinei ir emocinei sveikatai.

Vitaminai žiemai: kaip nesusirgti?

Vos tik atvėsus orams ir prasidėjus peršalimo ligų sezonui padidėja tam tikrų vitaminų ir mineralų poreikis. Sušvelninti šaltojo sezono padarinius sveikatai gali padėti tinkamai parinkti vitaminai žiemai. Sumažejusi oro temperatūra, sutrumpėjusios dienos, prasidėjęs šildymo sezonas neigiamai veikia visą organizmą – silpnėja imunitetas, prastėja odos būklė, blogėja nuotaika. Svarbiausi vitaminai žiemai Vitaminas C Tai vitaminas, kurio pirmiausia ieškome vaistinėse… Skaityti toliau »

Vitaminas A (retinolis)

Vitaminas A (retinolis) yra būtinas odos ir gleivinių lastelių susidarymui ir atsinaujinimui, yra svarbus regėjimui – padeda skirti šviesą, tamsą ir spalvas. Retinolis svarbus normaliam augimui, kaulų ir dantų formavimuisi, nervų sistemos veiklai ir organizmo atsparumui ligoms (imunitetui). 

Vitaminai – kas tai?

Vitaminai – tai biologiškai aktyvūs organiniai junginiai, kurie būtini labai mažais kiekiais daugeliui žmogaus organizme vykstančių medžiagų apykaitos procesų. Žmogus vitaminų gauna su maistu, kai kuriuos vitaminus (B1, B12) sintetina žarnyno bakterijos.

Vitaminas C (askorbo rūgštis)

Vitaminas C (askorbo rūgštis) yra vandenyje tirpus vitaminas. Organizme šis vitaminas atlieka daugelį funkcijų ir nėra gaminamas, todėl turi būti gaunamas su maistu.

Vitaminas B12 (kobalaminas)

Vitaminas B12 (kobalaminas) – tai vandenyje tirpus vitaminas, saugomas kepenyse. Vitaminas B12 reikalingas normaliai nervinių ląstelių veiklai. Kartu su vitaminu B9 (folio r.) svarbus raudonųjų kraujo ląstelių susidarymui ir geležies panaudojimui organizme. Vitaminas B12 dalyvauja įvairiose medžiagų apykaitos reakcijose, kurių metu ir angliavandenių, riebalų ir baltymų gaunama energija.

Vitaminas B6 (piridoksinas)

Vitaminas B6, dar vadinamas piridoksinu, dalyvauja baltymų ir angliavandenių skaidyme, insulino gamyboje, raudonųjų ir baltųjų kraujo ląstelių formavimesi, fermentų ir kitų organizmo junginių sintezėje. Vitaminas B6 svarbus nervų sistemos veiklai, organizmo atsparumui infekcijoms. Šis vitaminas reikalingas vitamino B12 įsisavinimui [1].

Vitaminas B5 (pantoteno rūgštis)

Vitaminas B5 (dar vadinamas pantoteno rūgštimi, vitaminu PP), yra vandenyje tirpus vitaminas, antioksidantas, dalyvaujantis baltymų, angliavandenių,  ir riebalų skaidyme. Pantoteno rūgštis svarbi augimui, dauginimuisi, dalyvauja hemoglobino ir hormonų sintezėje,  mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, dalyvauja organizmo detoksikacijoje, skatina žaizdų gijimą. 

Vitaminas B3 (niacinas)

Vitaminas B3, dar vadinamas niacinu, nikotinine rūgštimi, nikotinamidu, niacinamidu, kartu su vitaminu B1, B2, B6, ir pantoteno rūgštimi dalyvauja energijos gamyboje iš maiste esančių angliavandenių, riebalų ir baltymų. Šis vitaminas taip pat dalyvauja skrandžio rūgšties sintezėje. Vitaminas B3 reikalingas toksinams iš organizmo šalinti, kai kurių hormonų sintezei ir normaliai organizmo fermentų funkcijai, nervų sistemos veiklai.

Vitaminas B2 (riboflavinas)

Vitaminas B2 (riboflavinas)– tai lengvai pasisavinamas vandenyje tirpus vitaminas, kurio organizme kaupiama labai maži kiekiai, todel jo atsargos turi būti papildytos kasdien. Kaip ir kiti B grupės vitaminai, vitaminas B1 svarbus medžiagų apykaitai organizme. Dalyvaujant riboflavinui iš angliavandenių, riebalų ir baltymų gaunama energija.

Vitaminas B1 (tiaminas)

Vitaminas B1 (tiaminas) organizme dalyvauja energijos gamyboje iš angliavandenių, svarbus širdies, raumenų, nervų sistemos veiklai. Tiaminas padeda atsigauti po stresų, palaiko normalų augimą ir vystymąsi, vaisingumą, laktaciją. Per parą suaugusiam žmogui reikia apie 1,2 mg vitamino B1. Nėščioms moterims – 1,4 mg, žindančioms – 1,5 mg vitamino B1. 

Vitaminas K

Vitaminas K organizme  palaiko normalų kraujo krešėjimą, stabdo kraujavimą, skatina žaizdų gijimą, dalyvauja organizmo regeneracijos procesuose, didina atsparumą infekcijoms augimui, kartu su vitaminu D dalyvauja kaulų atsinaujinimo procesuose, palaiko vyresnių žmonių kaulų stiprumą, gali sumažinti osteoporozės riziką, būtinas normaliai inkstų veiklai.