Žaislai pagal amžių. Kokius žaislus rinktis kūdikiui iki vienerių metų

Parengta admin | 26 gruodžio, 2020

Žaislai pagal vaiko amžiųKad kūdikis tinkamai augtų ir vystytųsi, naujagimiui pakanka vien motinos meilės ir rūpesčio. Jau po mėnesio ar dviejų kūdikis ima aktyviai domėtis aplinka, kurią jis pradeda pažinti pirmiausia per žaislus. Kūdikiui iki vienerių metų ypač svarbu, kad būtų parinkti žaislai pagal amžių ir gebėjimus. Per anksti duodami žaislai, skirti vyresniam vaikui, kūdikį gali išgasdinti, o skirti jaunesniam – neskatina jo vystytis ir greit nusibosta.

Taigi, kokie žaislai tinkamiausi kūdikiui pagal amžių?

0-3 mėnesiai

Naujagimis (iki 1 mėnesio amžiaus) didžiąją laiko dalį praleidžia miegodamas, todėl žaislų jam beveik nereikia. Tinkamiausias pirmasis žaislas yra virš lovytės kabinama karuselė, kuri gali būti muzikinė arba nebūtinai. Naujagimio regėjimas nėra toks kaip suaugusiojo, ryškiausiai jis mato daiktus, esančius 20-30 centimetrų atstumu, toliau esantis vaizdas išblukęs. Kūdikiui tinkamiausios ryškios spalvos, geriausiai jis skiria juodos ir baltos kontrastą, todėl jam ypač patinka matyti žmonių veidus, kai baltame fone kontrastuoja plaukų linija, akys bei burna. Kūdikiui iki trijų mėnesių galima parodyti švelniai barškantį barškutį, specialų nedūžtantį veidrodėlį ar spalvotą knygutę, leisti paklausyti ramios muzikos.

3-6 mėnesiai

Šio amžiaus kūdikiai atranda savo rankutes, jos jau nebėra suspaustos į kumštį. Trečią – ketvirtą gyvenimo mėnesį kūdikis jau sugriebia barškutį, sugeba trumpai jį išlaikyti. Vėliau sąmoningai paima ir padeda žaisliuką, sugeba perkelti iš vienos rankutės į kitą o 4 – 6  mėnesį jau pakankamai gerai valdo rankutes ir domisi paprastais žaisliukais. Tinkamiausi šiam amžiaus tarpsniui yra nesunkūs barškučiai, įvairūs šiugždantys minkšti žaisliukai, lanksčios minkštos knygelės, spalvingi kramtukai. Tinka įvairūs lavinamieji kilimėliai, cypsintys guminiai žaisliukai, žaislai su daug spalvingų detalių. Šio amžiaus vaikai neišvengiamai visus žaislus kiša į burną, todėl jie turi būti iš nekenksmingų medžiagų ir lengvai valomi ar skalbiami.

6-9 mėnesiai

Šio amžiaus kūdikiai tampa vis aktyvesni, judesiai tampa labiau koordinuoti. Smegenyse vystosi už smulkiąją motoriką atsakingos sritys. Šiuo laikotarpiu kūdikiai pradeda sėdėti, ropoti, o kai kurie net ir vaikščioti, todėl žaislai turėtų skatinti šiuos įgūdžius. Sėdintiems vaikams tinka įvairūs smulkiąją motoriką lavinantys žaislai, turintys detalių iš skirtingų tekstūrų medžiagų, įvairių formų ir dydžių kabančių, judančių, besisukančių dalių. Mažylių ropojimą skatina įvairūs kamuoliukai, taip pat žaislai su ratukais.

Kūdikiai nuo 6 mėnesių amžiaus jau pradeda suprasti, kad daiktai egzistuoja net jeigu nėra matomi, todėl praradę mėgstamą žaislą jo ieško, o suradę džiaugiasi. Dažnai šio amžiaus kūdikiai jau turi mėgstamą pliušinį žaislą ar lėlę, kuris jiems bus brangus ilgą laiką, todėl reikėtų pasirūpinti kad jis būtų saugus ir patvarus – vengti žaislų su lengvai nukrentančiomis plastikinėmis akimis, virvutėmis ar kitomis detalėmis, taip pat tokie žaislai turi būti skalbiami.

9-12 mėnesių

Sulaukę šio amžiaus jau beveik visi kūdikiai sugeba judėti po kambarį – šliaužiodami, ropodami, o kai kurie net ir vaikščiodami. Taip pat jie pradeda naudoti daiktus kaip įrankius – tiek šaukštelį lėkštėje, tiek lazdelę pajudinti kitam daiktui ar žaislui, todėl ir žaidimai darosi vis sudėtingesni. Pakutenkite savo kūdikį ir leiskite jam jus pakutenti, parodykite kaip kalbate telefonu ir leiskite jam pakartoti, parodykite kaip nuimti dangtelį nuo dėžutės ir netrukus tai taps jo mėgiamu užsiėmimu.

Sugebėdamas judėti kūdikis domisi viskuo kas yra jo aplinkoje, todėl tėvai turį pasirūpinti kad kūdikio aplinkoje neliktų pavojingų daiktų. Šiuo laikotarpiu tikslinga duoti žaislus, skirtus mokytis pažinti įvairias formas, kai skirtingos kaladėlės prakišamos per joms skirtą angą, taip pat įvairius suveriamus ant stovo žiedus. Kūdikius vis labiau domina kamuoliai – anksčiau juos tik šiek tiek ridendavo, dabar jau sugeba mesti taip, kad atšoktų nuo grindų. Kūdikiai pradeda domėtis kaladėlėmis – kad būtų saugiau pradžiai galite duoti minkštas pliušines kaladėles, vėliau pereiti prie plastikinių ar medinių. Vaikštantiems kūdikiams galite duoti įvairių stumdomų žaislų. Metinukas jau gali žaisti smėlio dėžėje o tam reikės kibirėlio bei kastuvėlio.