Kategorijų archyvai: Vaistų vartojimas

Vaistų vartojimas.

Rūgštingumo mažinimas protonų siurblio inhibitoriais – kada vartoti būtina, o kada pavojinga.

Protonų siurblio inhibitoriai (PSI) – vieni dažniausiai vartojamų vaistų Lietuvoje ne tik tarp rūgštingumą mažinančių preparatų, bet ir apskritai. Dažniausiai vartojami PSI – omeprazolis, pantoprazolis, esomeprazolis, lanzoprazolis, rabeprazolis. Pagal suvartojimą kiekį protonų siurblio inhibitorius lenkia tik vaistai, skirti širdies ir kraujagyslių sistemai. Rūgštingumo mažinimas protonų siurblio inhibitoriais vartojant juos neteisingai tampa gana pavojinga tendencija. Skrandžio rūgštis yra normali… Skaityti toliau »

Paracetamolis karščiavimui ir skausmui. Dozavimas, įspėjimai.

Paracetamolis, dar žinomas kaip acetaminofenas, tai vienas populiariausių vaistų nuo karščiavimo ir skausmo visame pasaulyje. Paracetamolis tinka silpnam ir vidutinio stiprumo skausmui (galvos, dantų, raumenų, nugaros, sąnarių, mėnesinių ir kt.) malšinti. Skausmą sukelia į hormonus panašios medžiagos prostaglandinai, gaminami uždegimo paveiktuose ar pažeistuose audiniuose.

Acetilsalicilo rūgštis (Aspirinas)

Acetilsalicilo rūgštis (aspirinas) – tai vienas seniausiai vartojamų vaistų nuo skausmo ir uždegimo. Acetilsalicilo rūgštis malšina silpną ir vidutinio stiprumo skausmą, slopina uždegimą ir mažina padidėjusią kūno temperatūrą. Acetilsalicilo rūgštis tinka malšinti galvos, dantų, mėnesinių skausmą, taip pat uždegimui ir skausmui slopinti sergant reumatoidiniu artritu.

Vaistai nuo slogos: ką pasirinkti?

Sloga – vienas dažniausių peršalimo simptomų. Ją sukelia į nosį patekę  rinovirusai. Dažniausiai ligos pradžioje vargina “bėganti nosis” – sloga pasireiškia skystomis, vandeningomis išskyromis, vėliau – nosis užsikemša, išskyros būna tirštos ir gleivingos. Vaistai nuo slogos gali būti vartojami išoriškai (lašai, purškalai) ir sistemiškai (tabletės, kapsulės, lašai).

Ibuprofenas

Ibuprofenas tinka silpnam ir vidutinio stiprumo skausmui malšinti. Jis efektyviai malšina galvos, dantų, raumenų skausmą, tinka esant skausmingoms mėnesinėms, taip pat malšina reumato sukeltą skausmą ir uždegimą, tinka migrenai gydyti ir jos profilaktikai, mažina karščiavimą. Ibuprofenas – nereceptinis vaistinis preparatas. Recepto reikia tik didesnių nei 400 mg dozių vaistiniams preparatams bei didesnėms pakuotėms. Ibuprofenas vaistinėse parduodamas tablečių, kapsulių,… Skaityti toliau »

Natūralūs antibiotikai – kartais pakanka tik jų.

Nors antibiotikai yra tinkamas ir efektyvus infekcinių ligų gydymo būdas, tačiau kai kuriais atvejais jų vartojimas nėra būtinas. Dėl per dažno antibiotikų vartojimo daugelis bakterijų rūšių tapo jiems atsparios. Šie vaistai dažnai yra skiriami netikslingai, nesilaikant racionalaus antibiotikų vartojimo principų. Daugeliui nestiprių infekcijų atveju gali padėti natūralūs antibiotikai – antimikrobinėmis savybėmis pasižymintys natūralios kilmės preparatai.

Antibiotikai: racionalaus vartojimo principai

Antibiotikų atradimas buvo esminis lūžis infekcinių ligų gydymo istorijoje. Antibiotikai leido išgydyti iki tol buvusias mirtinas ligas. Tačiau vertėtų nepamišti, kad neatsakingas antimikrobinių vaistų turi ir neigiamas pasekmes tiek pačiam ligoniui, tiek apskritai infekcinių ligų gydymo sėkmingumui, todėl antibiotikus reiktų vartoti tik tada kai būtina, ir ne savo nuožiūra, o griežtai pagal gydytojo instrukcijas.

Vaistai nuo skausmo. Racionalus vartojimas.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Maceina perspėja, kad žmonės neturėtų vartoti jokių vaistų, jei jų nepaskyrė gydytojas. Parduodamų be recepto vaistai nuo skausmo Lietuvoje bene dažniausiai parduodama vaistų grupė. Populiariausias iš jų – paracetamolis. Jis yra maždaug 50 pavadinimų vaistų pagrindinė veiklioji medžiaga. Skausmą malšina ir įprastas aspirinas.

Vaisių sultys gali mažinti vaistų veikimą

Vaisių sultys ir vaistai ne visada yra tinkamas pasirinkimas – jose esančios  cheminės medžiagos gali mažinti kai kurių vaistų efektyvumą. JAV atlikti tyrimai nustatė, kad cheminės medžiagos, randamos greipfruitų sultyse gali sumažinti antialerginių vaistų įsisavinimą. Panašios medžiagos rastos ir obuolių bei apelsinų sultyse.

Vaistai nuo kosulio

Vaistai nuo kosulio skiriami priklausomai nuo kosulio tipo. Kosulys gali būti sausas (neproduktyvus) arba drėgnas (produktyvus, atkosima gleivių). Peršalus dažniausiai iš pradžių pasireiškia sausas kosulys, vėliau, kvėpavimo takuose susikaupus daugiau gleivių – drėgnas kosulys. Sausas kosulys gydomas kosulį slopinančiais vaistais, kurie veikia į smegenyse esantį kosulio centrą ir mažina kosėjimų dažnį.