Kategorijų archyvai: Mineralai

Mėšlungis: priežastys, gydymas, profilaktika.

Mėšlungis – tai staigus nevalingas vieno ar kelių raumenų susitraukimas. Šis neretai labai skausmingas raumens susitraukimas gali pažadinti naktį, sutrikdyti kasdienę veiklą. Dažniausiai mėšlungis atsiranda kojų, ypač blauzdų raumenyse ir yra jaučiamas ar net matomas kaip kietas raumens gumbas po oda. Mėšlungis. Priežastys. Mėšlungį gali sukelti ilgas fizinis darbas, sportinė veikla, ypač karštuoju metų laiku ar esant aukštai… Skaityti toliau »

Selenas: nauda, šaltiniai, dozavimas, šalutiniai poveikiai

Selenas yra būtinas mikroelementas, apsaugantis organizmo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų bei sunkiųjų metalų poveikio. Šis mikroelementas mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, onkologinėmis ligomis, lėtina senėjimo procesus. Selenas būtinas normaliam imuninės sistemos funkcionavimui ir skydliaukės veiklai, padeda atsinaujinti oksidacijos pažeistiems plaučių ir kitų organų audiniams, apsaugo raudonąsias kraujo ląsteles, svarbus regos silpnėjimo ir kataraktos prevencijai.

Cinkas imunitetui ir ne tik

Cinkas yra mikroelementas, būtinas daugeliui organizmo biologinių funkcijų. Cinkas svarbus imunitetui, virškinimo sistemos veiklai, palaiko normalų augimą ir vystymąsi, svarbus moterų ir vyrų lytinėms funkcijoms. Cinkas gali apsaugoti prostatą nuo pažeidimų ir sumažina prostatos piktybinių susirgimų riziką. Šis mikroelementas svarbus skonio ir uoslės pojūčiams, apetito reguliavimui, skatina žaizdų gijimą, taip pat turi antioksidacinių savybių.

Manganas

Manganas yra mikroelementas, būtinas fermentų, dalyvaujančių angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitoje, komponentas, dalyvauja jungiamojo audinio susidaryme, svarbus kaulų augimui, reprodukcinėms funkcijoms. Mangano šaltiniai: riešutai, ananasai, lapinės daržovės, grūdai, ankštiniai, mėlynės, arbata. Suaugusiems per parą rekomenduojama suvartoti 2 mg mangano. 

Varis

Varis padeda organizmui pasisavinti geležį, svarbus nervinėms funkcijoms, kaulų augimui, įeina į daugelio fermentų sudėtį. Varis įeina į tamsaus pigmento melanino sudėtį, veikia kaip antioksidantas, kartu su vitaminu C reikalingas jungiamojo audinio elastino susidarymui.

Jodas

Jodas yra mikroelementas, būtinas normaliam organizmo augimui ir vystymuisi. Jis yra būtinas skydliaukės hormonų komponentas. Skydliaukės hormonai veikia širdies ritmą, kraujospūdį, kūno temperatūrą, medžiagų apykaitą ir kūno svorį. Jodo šaltiniai: joduota druska, žuvis, moliuskai, jūros dumbliai, vanduo, kiaušiniai, pieno produktai. Suaugusiems per parą reikia apie 150 mikrogramų jodo. Vartojant joduotą druską papildomai vartoti jodo nereikia.

Fluoras

Fluoras yra būtinas mikroelementas kaulams ir dantims formuotis, svarbus ėduonies profilaktikai. Trūkstant fluoro padidėja dantų ėduonies, osteoporozės rizika. Fluoro šaltiniai: kava, arbata, soja, špinatai, ryžiai, svogūnai.

Chromas

Chromas yra būtinas mikroelementas riebalų ir angliavandenių apykaitai žmogaus organizme, dalyvauja energijos gamyboje organizme iš angliavandenių, riebalų ir baltymų, stimuliuoja riebiųjų rūgščių ir cholesterolio, reikalingų smegenų veiklai ir kitiems organizme vykstantiems procesams, sintezę. Chromas didina insulino efektyvumą mažinti gliukozės kiekį kraujyje, gali padėti išvengti diabeto. Reguliuodamas cukraus kiekį kraujyje chromas gali mažinti potraukį saldumynams.

Geležis

Geležis yra būtina normaliai žmogaus organizmo veiklai. Geležis įeina į hemoglobino sudėtį. Hemoglobinas yra baltymas, esantis raudonuosiuose kraujo kūneliuose, kuris perneša deguonį į visus organizmo organus ir audinius. Geležis svarbi raumenų veiklai, įeina į kai kurių fermentų sudėtį, svarbi imunitetui.

Fosforas

Fosforas organizme yra junginių su deguonimi – fosfatų forma. Didžioji žmogaus organizme esančio fosforo dalis yra sukaupta kauluose ir dantyse, įeina į ląstelių membranų sudėtį. Mažas fosforo kiekis dalyvauja įvairiose organizme vykstančiose biocheminėse reakcijose.

Kalis

Kalis yra svarbus kraujospūdžio reguliavimui organizme, kartu su natriu būtinas vandens kiekio ląstelėse  palaikymui. Kalis reikalingas valingiems skeleto raumenų sutraukimams ir nevalingiems širdies raumens ir virškinamojo trakto raumenų susitraukimams. Kalis svarbus nervinio impulso perdavimui, energijos gamybai iš baltymų, riebalų ir angliavandenių medžiagų apykaitos metu.

Kalcis

Kalcis – tai labiausiai organizme paplitęs mineralas. 99 procentai kalcio organizme yra kauluose ir dantyse. Kalcis svarbus nervinio impulso perdavimui, kaulų tvirtumui, raumenų susitraukimui ir kraujo krešėjimui. Kalcio šaltiniai: pienas ir jo produktai, žuvis, moliuskai, sojos pupelės. Suaugusiems per parą rekomenduojama suvartoti 1000 – 1200 mg, moterims po menopauzės osteoporozės profilaktikai – 1500 mg kalcio.

Magnis

Magnis yra vienas iš svarbiausių organizmui mineralų. Jis būtinas normaliai nervų sistemos veiklai, raumenims, širdžiai. Šis mineralas reikalingas kalcio, natrio, fosforo, kalio įsisavinimui, svarbus energijos gamybai ląstelėse, kolageno sintezei, reikalingas cukraus kiekio kraujyje reguliavimui, palaiko normalų kraujospūdį.