Daugkartinės sauskelnės. „Pampersai“ daro vyrus nevaisingais?

Parengta | 12 gruodžio, 2020

Daugkartinės sauskelnėsVienkartinės ar daugkartinės sauskelnės? Kokias pasirinkti? Ar vyrai nevaisingi tampa dėl vaikystėje naudotų sauskelnių? Vienkartinių sauskelnių naudojimas berniukams yra viena karščiausių diskusijų tarp būsimų ir esamų mamų temų. Vienos naudoja jas nesibaimindamos galimų pasekmių, kitos naudoja modernias daugkartines, kai kurios netgi vysto vaikus taip, kaip tai darė mūsų tėvai ir seneliai. Kurios teisios?

Teorija, kad augantis vyrų nevaisingumo procentas susijęs su vienkartinių sauskelnių (pampersų) naudojimu atsirado po to, kai Vokietijos mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu buvo matuojama kapšelio temperatūra vienkartinėse sauskelnėse ir medvilniniuose vystykluose. Tyrime dalyvavo 48 berniukai. Temperatūra vienkartinėse sauskelnėse buvo laipsniu didesnė nei vystykluose. Tyrimo rezultatai mokslininkams pakišo mintį, kad būtent vienkartinių sauskelnių naudojimas yra susijęs su išaugusiu vyrų nevaisingumu per praėjusius 25 metus.

Idealiu atveju kapšelio temperatūra turi būti 1-2 laispniais mažesnė už kūno temperatūrą. Suaugusių vyrų spermos kokybė ženkliai suprastėja, jeigu seklidės yra perkaitinamos – pirtyje, aptemptuose drabužiuose, ilgai sėdint automobilyje ir kt. Tačiau tai nepaaiškina ryšio tarp vienkartinių sauskelnių naudojimo kūdikystėje ir išaugusio nevaisingumo, kadangi sperma pradeda gamintis tik sulaukus lytinės brandos.

Taigi, šiuo klausimu reikalingi išsamesni tyrimai, ir tikrai negalima vienareikšmiškai kaltinti vienkartinių sauskelnių dėl vyrų vaisingumo sumažėjimo, kuo dažnai spekuliuoja daugkartinių sauskelnių gamintojai reklamuodami savo produktą, juo labiau, kad Vokietijoje atlikto tyrimo metu buvo tirta temperatūrų skirtumas vienkartinėse sauskelnėse ir medvilniniuose vystykluose, o ne moderniose neperšlampamose daugkartinėse sauskelnėse, kurios lygiai taip pat kaip ir vienkartinės sauskelnės sukelia kapšelio temperatūros padidėjimą dėl mažo pralaidumo orui bei lėtesnio drėgmės sugėrimo.

Daugkartinės sauskelnės turi akivaizdžių privalumų ekologiniu bei ekonominiu požiūriu – vienas kūdikis sunaudoja kelias tonas sauskelnių, o jos savartynuose nesuyra daugelį metų, taip pat naudojant daugkartines sauskelnes per visą kūdikystės laikotarpį sutaupoma nemažai pinigų.