Kiek svorio turi priaugti kūdikis?

Parengta | 1 sausio, 2021

Kiek svorio turi priaugti kūdikis –  vienas aktualiausių klausimų pirmagimių mamoms. Kaip žinoti, ar žindomam kūdikiui pakanka pieno, kada reikia papildomai primaitinti mišinėliu.

Kūdikių svorio augimas yra individualus ir gali smarkiai svyruoti tarp skirtingų to paties amžiaus kūdikių. Taigi, kiek svorio turi priaugti kūdikis?

Kiek svorio turi priaugti kūdikis?

Normalaus svorio ribos yra labai plačios, taip pat negalima lyginti mamos pienu ir mišinėliu maitinamų kūdikių svorio augimo. Normalu, jeigu per pirmus tris mėnesius nuo gimimo žindomas kūdikis priauga kilogramą ir daugiau, per kitus tris – vos 300 gramų. Taip pat normalu jei per pirmus tris mėnesius bendrai sudėjus svoris padidėja tik pusantro kilogramo.

Jei kūdikis žvalus, neirzlus, šlapinasi ne mažiau 6 kartų per parą, šlapimas šviesiai gelsvas, nekoncentruotas – pieno pakanka. Tiek žindomo, tiek mišinėliu maitinamo kūdikio gimimo svoris turėtų padvigubėti per pirmus 6 mėnesius.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kūdikį iki 6 mėnesių maitinti išimtinai tik motinos pienu arba mišinėliu. Jame yra pakankamas kiekis visų reikalingų maisto medžiagų – baltymų, riebalų ir angliavandenių.  Iki vienerių metų rekomenduojama mamos pieną (mišinėlį) palikti kaip pagrindinį maistą, ir po truputį į kūdikio racioną įvesti kietą maistą. Nuo vienerių iki dvejų metų mamos pienas atlieka svarbų vaidmenį imuniteto formavimuisi, o mitybinė vertė mažėja.

Anksčiau gydytojų naudotos kūdikių svorio normų lentelės sudarytos neatsižvelgiant į tai, ar kūdikis žindomas, ar maitinamas mišinėliu ar papildomai primaitinamas kietu maistu nesulaukęs 6 mėnesių, todėl negali būti taikomos visiems kūdikiams.

Išsamiai ištyrus kūdikių kaip auga kūdikio svoris tarp žindomų ir mišinėliu maitinamų kūdikių pastebėta, kad svorio augimas šiose grupėse ženkliai skiriasi. Krūtimi maitinami kūdikiai per pirmus tris mėnesius vidutiniškai priauga daugiau svorio už mišinėliu maitinamus, o nuo 3 iki 12 mėnesio ženkliai mažiau.

Mišinėliu maitinami kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus kas mėnesį priauga maždaug vienodai svorio. Metukų sulaukę mišinėliu maitinamų kūdikių svorio vidurkis metų pabaigoje būna šiek tiek didesnis negu žindomų, ir susilygina tik antrų metų pabaigoje.