Gripas ar peršalimas?

Parengta | 6 gruodžio, 2019

Gripas ar peršalimasPeršalimo ligos – vienas dažniausių sveikatos sutrikimų žiemos sezono metu. Peršalimas dažnai dėl simptomų panašumo yra maišomas su gripu. Gripas – tai daug rimtesnė liga, kuri netinkamai gydoma gali sukelti rimtų komplikacijų, todėl svarbu pirmiausia atskirti tai gripas ar peršalimas ir laiku pradėti tinkamą gydymą.

Peršalus paprastai pasireiškia čiaudulys, kosulys, galvos skausmas,gerklės skausmas, sloga, bendras silpnumas. Gali pakilti temperatūra. Šie simptomai dažniausiai trunka ne ilgiau kaip savaitę. Peršalimą gali sukelti keli šimtai skirtingų virusų.

Gripo simptomai paprastai pasireiškia stipriau ir greičiau. Tai gerklės, galvos, raumenų skausmas, aukšta temperatūra, sloga, kosulys. Gripą sukelia keletas rūšių gripo virusų.  Daugelis gripo simptomų susilpnėja arba išnyksta per savaitę, tačiau bendras silnumas gali būti jaučiamas ir ilgiau.

Pagrindinis skirtumas norint išsiaiškinti ar tai gripas ar peršalimas yra karščiavimas. Peršalimo metu karščiavimas yra nežymus, gali jo ir visai nebūti. Sergant gripu temperatūra dažniausiai pakyla daugiau nei 38 laipsniai, jaučiamas stiprus silpnumas ir nuovargis, raumenų skausmas.

Peršalimo ir gripo skirtumai:

Simptomai
Peršalimas
Gripas
 

Karščiavimas

Nėra arba nežymus Yra, temperatūra 38 laipsniai ir daugiau
Galvos skausmas Kartais Dažnai
Raumenų skausmas Retai, nestiprus Beveik visada, dažnai stiprus
Bendras silpnumas Kartais Dažnai, gali trukti 2-3 savaites
Sloga Dažnai Kartais
Čiaudulys Dažnai Retai
Diskomfortas krūtinėje, kosulys Nestiprus arba vidutinis Stiprus
Galimos komplikacijos Sinusitas, ausų infekcija Sinusitas, bronchitas, ausų infekcija, plaučių uždegimas, meningitas
Profilaktika Dažnas rankų plovimas, kontakto su sergančiu vengimas Dažnas rankų plovimas, kontakto su sergančiu vengimas, skiepai, antivirusiniai vaistai
Gydymas Antihistamininiai vaistai, dekongestantai, priešuždegiminiai vaistai Antihistamininiai vaistai, dekongestantai, analgetikai, priešvirusiniai vaistai.

Sergant gripu ar peršalimu į gydytoją reikia kreiptis jei pasireiškia bent vienas iš žemiau išvardintų simptomų:

  • Sunku kvėpuoti
  • Temperatūra nekrenta ilgiau nei savaitę
  • Vargina stiprus galvos skausmas
  • Vemiama
  • Skauda ryjant
  • Kosulys nepraeina ilgiau nei savaitę
  • Ilgiau nei savaitę užsikimšusi nosis kartu su galvos skausmu