Peršalimas. Kiek laiko jis labiausiai užkrečiamas?

Parengta | 26 gruodžio, 2020

Peršalimas, dar vadinamas ūmia virusine respiratorine infekcija (ŪVRI), tai viena dažniausių šaltojo sezono ligų. Peršalimą gali sukelti daugiau nei 100 įvairių virusų. Ypač dažnai peršalimo ligomis serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, peršalimas jiems gali trukti iki dviejų savaičių. Suaugusiems ir mokyklinio amžiaus vaikams peršalimas trunka nuo 2-3 dienų iki savaitės.

Peršalimo simptomai:
  • Sloga
  • Kosulys
  • Bendras silpnumas
  • Gerklės skausmas
  • Čiaudulys
  • Karščiavimas

Peršalimas – tai dažniausia priežastis, dėl kurios vaikai nelanko darželių bei mokyklų, o tėvai negali eiti į darbą. Dažniausiai peršalimu sergama šaltuoju metų laiku, bet galima susirgti ir vasaros metu.

Peršalimo virusai sklinda oro lašeliniu būdu į aplinką čiaudint, kosint, pučiant nosį. Patekę į aplinką jie nusėda ant įvairių paviršių, o juos palietęs sveikas žmogus gali užsikrėsti net neturėdamas tiesioginio kontakto su sergančiuoju. Užsikrėsti galima visur – parduotuvėje, autobuse ir kitose masinio žmonių susibūrimo vietose.

Peršalimas labiausiai užkrečiamas per pirmasias tris ligos dienas, iš kurių pirmoji dažniausiai net nejaučiama – tai vadinamas inkubacinis ligos laikotarpis. Virusas patekęs į organizmą ima daugintis, ir, kol jo kiekis nėra didelis, simptomų nejaučiame, tačiau jau galim užkrėsti kitus. Pasiekęs tam tikrą koncentraciją ląstelėse virusas sukelia peršalimo simptomus – slogą, kosulį, čiaudulį. Aktyviausių simtomų metu – 2-3 ligos dieną žmogus gali lengviausiai užkrėsti kitus, vėliau tikimybė mažėja, o po savaitės peršalęs žmogus dažniausiai jau visai neužkrečiamas.

Norint apsisaugoti nuo peršalimo svarbu laikytis higienos – dažnai plauti rankas, vengti liesti įvairius paviršius masinio žmonių susibūrimo vietose, bendraujant su sergančiais dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis didesnio atstumo.

Peršalus bent pirmasiais 3 dienas rekomenduojama likti namuose, daug ilsėtis, vartoti daug skysčių.

Parengta pagal medlineplus.gov informaciją.