Depresija: kodėl ji dažniau pasireiškia rudenį ir kaip jos išvengti

Parengta | 25 lapkričio, 2020

DepresijaTrumpėjančios dienos, lietus ir vis rečiau pasirodantys saulės spinduliai ne vienam iš mūsų sukelia blogą nuotaiką, vangumą, energijos stoką. Paprastai tokie jausmai yra trumpalaikiai, ir po kurio laiko praeina, tačiau rimtesniais atvejais gali pasireikšti ir depresija. Depresija – tai gilus ir ilgalaikis išgyvenimas, kai liūdesys yra lydimas mąstymo ir elgesio pakitimų.

Kaip pasireiškia depresija?

Sergant depresija mėgiami dalykai nebeteikia džiaugsmo, sumažėja motyvacija, sunku atlikti įprastinius darbus, sutrinka miegas, padidėja potraukis saldumynams.

Dažnai sezoninei depresijai gydyti nėra skiriama pakankamai dėmesio. Neretai depresijos simptomai aplinkinių, o kartais ir paties sergančiojo yra tapatinami su valios trūkumu ar net tinginyste. Toks požiūris yra klaidingas ir dažnai tik atitolina depresijos diagnozavimą bei gydymo pradžią.

Kodėl atsiranda rudeninė depresija? 

Manoma, kad rudeninė depresija atsiranda dėl cheminių medžiagų, kurių gamybai įtakos turi saulės šviesa, balanso pakitimų smegenyse – tai serotoninas ir melatoninas. Serotoninas yra hormonas, atsakingas už gerą nuotaiką. Jo gamyba veikiant saulės šviesai didėja. Melatoninas reguliuoja miego procesą organizme. Tamsoje jis gaminamas labai greitai, todėl mus apima mieguistumas. Šviesoje melatonino gamyba krinta ir pabundame. Kai sutrinka serotonino ir melatonino gamybos balansas organizme, sudaromos sąlygos deprisijai išsivystyti.

Kokiomis priemonėmis galima kovoti su rudenine depresija?

Esant lengvai rudeninės depresijos formai gali pakakti daugiau laiko praleisti lauke šviesiu paros metu. Namuose norint padidinti šviesos kiekį galima naudoti dienos šviesos lempas. Sunkesniais atvejais naudojama fototerapija – gydymas stipriomis dienos šviesą imituojančiomis lempomis. Lengvos formos depresiją galima sėkmingai gydyti augaliniais preparatais. Vienas iš stipriausią antidepresinį poveikį turinčių augalų yra jonažolė. Nemigai, kuri dažnai lydi depresijos epizodai, gydyti tinka valerijono preparatai, 5 – hidroksi – triptofanas, preparatai su melatoninu. Teigiamai veikia B grupės vitaminai, magnis. Sunkesniais atvejais skiriami antidepresantai. Geresniam rezultatui pasiekti gydymas derinamas su psichoterapija.