Melatoninas: nauda, dozavimas, šalutiniai poveikiai

Parengta admin | 1 sausio, 2021

Melatoninas – tai organizme daugiausiai nakties miego metu natūraliai gaminamas hormonas. Pagrindinė melatonino funkcija yra reguliuoti miego ir būdravimo ciklus organizme. Tamsoje pagaminama daugiau melatonino, tai skatina organizmą ruoštis miegui, dieną šio hormono gamyba sumažėja ir žmogus pabunda.

Melatoninas

Melatoninas gali būti gaminamas laboratorijoje ir vartojamas kaip vaistas ar maisto papildas miego kokybei pagerinti ir užmigimui palengvinti.

Melatoninas: nauda

  • Melatoninas dar vadinamas miego hormonu. Preparatai su melatoninu miegui gerinti įgauna vis didesnį populiarumą. Melatoninas, vartojamas prieš miegą pagreitina užmigimą ir pagerina miego kokybę. Melatonino papildai gali padėti lengviau užmigti žmonėms, dirbantiems pamaininį darbą, taip pat palengvinti užmigimą keliaujantiems pasikeitus laiko juostoms.
  • Melatonino preparatai gali padėti sergant sezonine depresija, kurios išsivystymą įtakoja miego ir būdravimo ritmo sutrikimas, susijęs su besikeičiančiu tamsaus ir šviesaus paros meto santykiu, taip pat padeda kovoti su stresu.
  • Melatonino papildai pasižymi antioksidaciniu poveikiu, padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, gali sulėtintii su amžiumi susijusių regėjimo sutrikimų vystymąsi ir ilgiau išsaugoti regėjimo aštrumą.
  • Preparatai su melatoninu gali padėti sergant gastroezofaginio refliuko ligai (GERL).

Melatonino dozavimas

Melatonino preparatai vartojami 0,5 – 10 mg dozėmis, tačiau geriausia vartoti taip, kaip nurodyta gamintojo etiketėje.

Šalutiniai poveikiai

Kadangi melatoninas natūraliai randamas organizme, preparatai su juo yra pakankamai saugūs. Didesnės dozės retais atvejais gali sukelti pykinimą, galvos skausmą, mieguistumą. Atsargiai melatonino preparatus reikia vartoti su cheminiais antidepresantais bei raminamaisiais vaistais, kadangi gali sustiprėti jų poveikis.

Parengta pagal www.ncbi.nlm.nih.gov informaciją