Įaugusio nago gydymas

Parengta admin | 21 lapkričio, 2020

iaugusio nago gydymasGražūs ir sveiki nagai – tvarkingo žmogaus etalonas. Tačiau kartais net ir daug dėmesio savo išvaizdai skiriantys žmonės negali pasigirti estetiškai atrodančiais kojų ar rankų nagais. Kaip rodo statistika, šiuo metu maždaug penktadalis visų žmonių kenčia nuo onichokriptozės, arba paprastai tariant, įaugusių kojų nagų. Ši problema ne tik subjauroja kojų ar rankų nagų išvaizdą, bet dažnai dar ir sukelia stiprų skausmą, pūliavimą ar rimtas komplikacijas, ilgainiui privedančias net prie operacijų. Įaugusio nago gydymas turi būti pradėtas vos tik pastebėjus pirmuosius požymius.

Skirtingomis situacijomis įaugusio nago gydymas gali būti dvejopas: įaugęs kojos nagas gydomas taikant konservatyvų arba operacinį gydymą. Taip pat šiandien vis dažniau naudojamas įaugusių nagų metodas – sąsagos, leidžiančios moderniu būdu pašalinti problemą ir išvengti operacijos. Pastarasis chirurginis būdas yra sudėtingesnis ir naudojamas išskirtiniams atvejams gydyti.

Įaugęs nagas – kas tai?

Įaugę nagai – problema, sukelianti skausmą ir lydima išties didelio estetinio diskomforto. Nors didžiajai daliai pacientų įauga kojų nykščio nagas, pasitaiko atvejų, kuomet onichokriptozė apima ir rankos nagus. Įaugantis vienas išorinis nago kraštas (o kai kuriais atvejais ir abu) greitai praduria nago krašto odą ir minkštuosiuose audiniuose pradeda formuotis infekcijos židinys. Negydant nago būklė tik blogėja, simptomai ryškėja, kol žmogui galiausiai nelieka nieko kito, kaip tik skirti chirurginį gydymą.

Priežastys, lemiančios nago įaugimą

Pagrindinės įaugusių nagų priežastys yra keturios. Pirmoji – neteisingas nagų karpymas. Kerpant nagą kreivai, rizikuojama, kad augant nagui, jo pakraštyje susiformuos nusmailėjimas, kuris ir įaugs į odą. Toks smailas ir aštrus nago plokštelės galiukas lengvai skverbiasi gilyn, draskydamas audinius.

Antroji, ypač dažna įaugusių nagų priežastis yra ankšta avalynė. Kai koja nuolat spaudžiama nepatogiuose batuose, didėja šansai, kad kažkuris iš kojos nagų įaugs. Su tuo itin dažnai susiduria moterys, avinčios nepatogią, pėdą suspaudžiančią aukštakulnę avalynę.

Kitas, trečiasis, rizikos faktorius – įvairios traumos bei sumušimai. Bėgiojant ar spiriant galima nesunkiai pažeisti pėdos, čiurnos kaulus, raumenis, odos audinius ir pan. Visa tai irgi gali daryti įtaką kojos nago įaugimui.

Paskutinioji priežastis susijusi su įgimtomis nago deformacijomis ar vyresniu amžiumi. Pasitaiko atvejų, kaip žmogaus nago forma jau nuo pat gimimo yra kitokia ir linkusi įaugti. Taip pat žmogui senstant keičiasi nago plokštelės forma, todėl vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su šia problema. Nustatyta, kad kojų nagų įaugimui įtakos turi ir pėdų prakaitavimas. Dėl jo nagas suminkštėja, ima lūžinėti. Plokščių, plonų, trapecijos formos nagų savininkai irgi patenka į įaugančių nagų rizikos grupę.

Pagrindiniai simptomai

Kaip ir bet kurią problemą, taip ir įaugusius nagus išduoda tam tikri simptomai. Pasikeitus nago plokštelės bei aplinkinių odos audinių būklei žmogus, pirmiausiai, jaučia nedidelį patinimą, paraudimą toje vietoje. Kiek vėliau toje zonoje spaudžiant juntamas skausmas. Jei pastebėjus šiuos pradinius simptomus nieko nedaroma, situacija tik prastėja. Greitai patinimas padidėja, įaugusio nago kraštas ima šlapiuoti, pasirodo pirmieji pūliai. Problemos kulminacija, tiesa labai liūdna, yra nago guolio audinių hipertrofija. Tai reiškia, jog nagas supūliuoja taip, kad neįmanoma jo priliesti, jei tai kojos nagas – sunku vaikščioti, priminti pėdą, ir žmogui telieka vienintelė išeitis – kreiptis į medikus, kurie skirs pacientui konservatyvų arba chirurginį įaugusio nago gydymą.

Lengvam bei vidutiniam įaugusio nago gydymui – konservatyvūs metodai.

Kai nagas dar įaugęs nedaug, paraudimas yra menkas, o skausmas – pakenčiamas, taikomas konservatyvus gydymas. Tai metodas, naudojant paprastas priemones tokias, kaip vonelės su muilu bei druska, vatos ar dantų siūlo kišimas po įaugančiu nago kraštu. Šis, be chirurgo skalpelio įsikišimo atliekamas metodas medicinoje vadinamas ortoniksija. Specialių priemonių pagalba diena po dienos neteisingos nago deformacijos atgauna natūraliai teisingą nago formą, o skausmas ir estetinis diskomfortas dingsta.

Viena populiariausių konservatyvaus gydymo priemonių dabar yra sąsagos. Tai specialios plokštelės, kurių veikimo principas primena spyruoklę. Prie nago paviršiaus jos tvirtinamos ypatingais klijais, o kai nagas auga, sąsagos tempiasi, kartu tiesindamos ir pačios nago plokštelės formą. Pamažu koreguojama nago būklė mažina infekciją šalia esančiuose audiniuose, kol problema visiškai išnyksta. Šis gydymo metodas daugeliu atvejų padeda išvengti operacinio gydymo. Sąsagas medikai rekomenduoja nešioti įvairiai, tačiau dažniausiai ant nago jos gali likti nuo dviejų savaičių iki poros mėnesių. Vėliau jos nesudėtingai pašalinamos.

Chirurginis įaugusio nago gydymas

Operacinis įaugusio nago gydymas – kai nebelieka kitos išeities. Tada, kai įaugęs kojos nagas pūliuoja, arba matomi rimti nago būklės pažeidimai ant rankos, galima spręsti apie sunkią įaugusių nagų būklę, kuriai išeitis dažnai tik viena – operacinis gydymas. Stiprų skausmą ir pūlinius pašalinti gali profesionalūs gydytojai, kurie išpjauna įaugusį nago smaigalį ir dezinfekuoja pažeistus audinius. Tokia operacija – nesudėtinga, kadangi dar prieš procedūrą pacientui suleidžiama nuskausminamųjų. Pooperacinė priežiūra nesudėtinga ir dažniausiai po kelių dienų galima gyventi įprastu režimu.

Vietinėje anestetikų nejautroje atliekama kraštinė nago rezekcija ir nago guolio pridengimas Fenolio rūgštimi. Tai – visiškai neskausminga ir efektyvi procedūra. Iškart po operacijos žmogus nebejunta tokio didelio skausmo, nereikia skirti kelių savaičių ar mėnesių reabilitacijai, o pati žaizda gyja gana greitai. Po operacijos kurį laiką medikai rekomenduos avėti laisvesnę, nespaudžiančią avalynę, kad kojos pirštai ir operuota vieta jaustųsi patogiai bei greičiau gytų. Iškart po chirurginių procedūrų negalima vairuoti. Tokie pojūčiai, kaip piršto aptirpimas ar patinimas greitai praeina ir tvarstis po kelių savaičių gali būti nuimamas.

Nagas neįaugs, jeigu…

Šiai nemaloniai problemai dažnai galima užbėgti už akių. Atsižvelgus į tam tikrus patarimus, vėliau nereiks galvoti, kaip gydyti įaugusius kojų ar rankų nagus. Paprastos, tačiau būtinos reguliarios procedūros, tinkama avalynė bei teisingas kirpimas, – tai pagrindiniai dalykai, nuo kurių priklauso normali nagų būklė.

Bene pats svarbiausias patarimas, susijęs su įaugusiais nagais, yra atsisakyti spaudžiančios avalynės. Ankšti batai suspaudžia nagą, o jo kraštas natūraliai skverbiasi gilyn į odą, toje vietoje prasideda rimtas uždegimas. Taip pat deramai apkirpus nagus irgi išvengiama įaugimo: kirpti reikėtų ne per trumpai, tiesiai, jokiu būdu neužapvalinant jo kampų. Žinoma, apkirpus nagus galima švelniai pakoreguoti nago formą su dilde, bet formos korekcija turėtų būti menka. Nors negalima numatyti, kada patirsime traumą, tačiau sportuojant reikėtų kuo labiau vengti įvairių sužalojimų.

Namų sąlygomis galima pasigaminti šiltą vonelę: įberkite 1 šaukštą jūros druskos ir pėdas pamirkykite 15-20 minučių. Tai ne tik suminkštins odą aplink nagą, bet ir dezinfekuos audinius. Jokiu būdu negalima delsti: pastebėjus, kad nago kraštas įauga, tą vietą skauda ar ji pamažu ima pūliuoti, būtina kreiptis į medikus. Jie identifikuos problemos laipsnį ir paskirs tinkamą gydymą. Jokiu būdu nago nebandykite išsikirpti patys!

Taigi, įaugęs nagas – rimta problema, kurią reikia nedelsiant gydyti. Dėl tam tikrų priežasčių į odą įsiskverbiantys nago galiukai audiniuose sukelia infekiją, gydomą dviem būdais. Lengvesniems nagų įaugimo atvejams taikomas konservatyvus gydymas, o operacinis įaugusių nagų gydymas medikų skiriamas tik, kada, kai paciento padėtis išties rimta. Bet kokiu atveju, nemaloni ir, atrodytų, menka problema, daugybei žmonių neleidžia ramiai gyventi. Visgi, nėra išeities be padėties: laikantis tam tikrų patarimų, pavyzdžiui, neavint spaudžiančių batų ar teisingai kerpant nagus, šansai, kad jų galai įaugs – sumažėja.