Nuospaudos (hiperkeratozė) – tai odos viršutinio raginio sluoksnio sustorėjimai, susiformuojantys pakartotinio spaudimo ar trinties veikiamose vietose. Dažniausiai nuospaudos susidaro ant pėdų, bet gali būti ir ant rankų odos.
Nuospaudų požymai: sustorėjusi, sukietėjusi, pabalusi ar pageltusi , išdžiūvusi, pleiskanojanti oda, skausmas.
Pėdų nuospaudos dažniausiai susiformuoja ant mažojo ar didžiojo pirštų, pado pagalvėlių ar kulno – tose vietose kur oda labiausiai veikiama trinties. Pėdų nuospaudos nors ir nepavojingos, bet gali būti labai skausmingos. Pėdos, gausiai nusėtos nuospaudų atrodo neestetiškai.
Dažniausios nuospaudų atsiradimo priežastys – nepatogi, ankšta avalynė, ilgas vaikščiojimas, batų dėvėjimas be kojinių. Nuospaudos dažniau atsiranda žmonėms turintiems genetinį polinkį į padidėjusį odos ragėjimą.
Nuospaudų gydymas gali būti atliekamas namuose arba pas specialistus. Lengvos formos nedideles nuospaudas galima pašalinti į pagalbą pasitelkiant vaistinėse įsigytas priemones. Tai dažniausiai salicilo rūgšties savo sudėtyje turintys preparatai.
Salicilo rūgštis pasižymi keratolitiniu poveikiu – tirpdo baltymą keratiną, kuris sudaro suragėjusių odos ląstelių pagrindą. Nuospauda pabala, sumikštėja. Salicilo rūgštis gali būti tepalų, skysčių, pleistrų nuospaudoms gydyti sudėtyje. Suminkštinus nuospaudą, ją galima mechaniškai pašalinti.
Jei nuospauda nereaguoja į gydymą arba yra per daug įsisenėjusi, reikėtų kreiptis į specialistą podologą. Dažnai bandant savarankiškai pašalinti didelę nuospaudą pažeidžiami aplinkiniai audiniai, atsiranda opelės, kurios sunkiai gyja.
Nerekomenduojama nuospaudas šalinti patiems ir diabetu sergantiems asmenims – dėl sutrikusios galūnių kraujotakos bet kokie odos pažeidimai gyja ypač sunkiai, gali kilti infekcija.
Daugeliu atvejų galima išvengti pasikartojančio nuospaudų atsiradimo pasirinkus tinkamas profilaktikos priemones:
- Dėvėti tinkamo dydžio patogią avalynę
- Naudoti specialius įdėklus, apsaugančius problemines pėdos vietas nuo trinties
- Dėvėti specialias pagalvėles tarp pirštų jei nuospaudos atsiranda dėl pirštų tarpusavio trinties