Priklausomybė nuo nosies purškalų. Kaip ją palengvinti?

Parengta admin | 19 kovo, 2024
Priklausomybė nuo nosies purškalų

Priklausomybė nuo nosies purškalų – viena dažniausių savigydos nuo peršalimo ligų sukeltų sveikatos problemų. Liaudyje sakoma – “sloga – ne liga”, tačiau nuolat bėganti ar stipriai užgulusi nosis gali ženkliai apsunkinti gyvenimą, ypač jei nėra galimybės likti namuose, reikia eiti į darbą ar užsiimti kita veikla.

Nosis – sudėtingas organas. Ji sušildo iš aplinkos patenkantį orą prieš jam patenkant į plaučius. Mikroskopinais gaureliais padengta nosies gleivinė veikia kaip apsauginis barjeras prieš iš oro patenkančias dulkes, bakterijas ir virusus. Net jei nesergame sloga, nosies gleivinė nuolat išskiria nedidelį gleivių kiekį. Mikroskopiniai gaureliai nuolat juda, dėl to gleivės slenka žemyn į gerklę, kur prie jų prilipusios bakterijos ir virusai nukenksminami seilių priešmikrobinio veikimo.

Jei virusų ar bakterijų įkvepiama labai daug, nosies barjero apsauginės funkcijos nepakanka ir mikrobai prasiskverbia gilyn, sukeldami slogą ir kitus kvėpavimo takų susirgimus. Tada pradeda veikti imuninė sistema, išskirdama komponentus, kurie suranda ir sunaikina svetimkūnius. Taip pat pradedama gaminti daugiau gleivių, kurios išplauna į nosies gleivinę patekusius ligos sukėlėjus, dėl to padidėja sekrecija ir pradeda varginti bėganti nosis. Gleivės nespėja šalintis ir kaupiasi nosies gleivinės ertmėse, sukeldamos paburkimą ir nosies užgulimą, darosi sunku kvėpuoti.

Norint sumažinti slogos simptomus dažniausiai griebiamasi vaistinėje be recepto parduodamų nosies purškalų. Nosies purškalai, sudėtyje turintys dekongestantų – medžiagų, sutraukiančių paburkusias kraujagysles, sukelia greitą palengvėjimą, vėl galima užssiimti įprasta veikla. Tinkamai vartojami dekongestantai labai pagerina gyvenimo kokybę, tačiau taip pat labai greitai sukelia priklausomybę.

Nosies purškalai, sudėtyje turintys dekongestantų (ksimetazolino, oksimetazolino) be pertraukos gali būti vartojami ne ilgiau kaip 5 dienas, nors kai kuriems žmonėms tolerancija vystosi jau po 3 dienų. Išsivysčis tolerancijai tam pačiam efektui pasiekti reikalinga vis didesnė dozė. Ilgainiui toleranciją keičia priklausomybė nuo nosies purškalų ar lašų, kai žmogus jau negali normaliai kvėpuoti per nosį nenaudodamas dekongestantų.

Požymiai, kad išsivystė priklausomybė:

  • Vartojate purškalus ilgiau nei savaitę
  • Purškiate dažniau nei nurodyta vaisto informaciniame lapelyje
  • Nustojus vartoti patiriate stiprų nosies užgulimą

Priklausomybė nuo nosies purškalų: kaip jos išvengti

  • Purškalus ir lašus su dekongestantais vartoti ne ilgiau 3 dienų
  • Per parą vaistus purkšti ar lašinti ne dažiau nei 3 kartus

Ką daryti jei išsivystė priklausomybė

Tyrimai rodo, kad net žmonės, kurie purškalus ir lašus nuo slogos vartojo nuolat ilgą laiką kelis mėnesius ar net metus, gali būti sėkmingai gydomi. Geriausias būdas tai padaryti – nutraukus vartoti purškalus su dekongestantais, pereiti prie purškalo su steroidais (mometazonu).

Stipri abstinencija (nosies užgulimas, negalėjimas kvėpuoti, galvos skausmas, spaudimas sinusuose, čiaudulys, bėganti nosis, gerklės perštėjimas) paprastai trunka apie savaitę. Vartojant steroidinius nosies purškalus galima sušvelninti abstinencijos simptomus. Maždaug po 6 mėnesių nuo dekongestantų vartojimo nutraukimo dauguma žmonių jau neturi priklausomybės ir gali juos vartoti vėl, tačiau būtinas teisingas vartojimas. Nei ilgiau 3 – 5 dienų be pertraukos, ne dažnaiu nei 3 kartus per dieną.