Gulsčioji serenoja

Parengta | 22 rugsėjo, 2022
Gulsčioji serenoja

Gulsčioji serenoja (serenoa repens, sabal serulatae) – tai nedidelio aukščio lėtai auganti palmė, užauganti iki 3 metrų aukščio, kilusi iš pietrytinės Jungtinių Amerikos Valstijų dalies. Šis augalo vaisių ekstraktas plačiai vartojamas maisto papilduose vyrams, skirtiems pagerinti prostatos sveikatą, pagerinti šlapinimosi funkciją, sumažinti vyrų plaukų slinkimą.

Gulsčioji serenoja šlapimo takų funkcijai

Šlapinimosi sutrikimai, tokie kaip dažnas ir skubus poreikis šlapintis, nepilno pasišlapinimo jausmas, šlapimo lašėjimas pabaigus šlapintis, skausmas šlapinantis, poreikis dažniau šlapintis naktį yra dažni tarp vyresnio amžiaus vyrų. Šie simptomai dažniausiai susiję su gerybine prostatos hiperplazija (GPH). Tai tokia būklė, kai prostatos liauka padidėja ir ima spausti šlapimtakį, sutrikdydama šlapinimosi procesą. Sumažėja šlapimo srovė, šlapinimasis tampa netolygus, šlapimo pūslė nepilnai ištuštinama.

Gulsčioji serenoja – tai ko gero plačiausiai vartojamas augalas esant gerybinei prostatos hiperplazijai. Yra tyrimų, patvirtinančių gulsčiosios serenojos ekstrakto efektyvumą [1] mažinant GPH progresavimą lyginant su placebo, tačiau nėra pakankamai įrodymų, kad ji padėtų sumažinti jau padidėjusią prostatą.

Seksualinei funkcijai

Gulsčiosios serenojos ekstraktas dažnai vartojama norint natūraliai padidinti testosterono kiekį organizme. Šis hormonas turi įtakos kūno raumenų struktūrai, seksualinei funkcijai, nuotaikai, smegenų funkcijai. Testosterono kiekis su amžiumi mažėja, o mažas jo kiekis siejamas su širdies ligomis, sumažėjusiu seksualiniu pajėgumu, raumenų kiekio mažėjimu [2].

Gulsčioji serenoja veikia mažindama fermento 5 – alfa reduktazės aktyvumą, neleisdama testosteronui virsti kitu lytiniu hormonu dihidrotestosteronu, taip išsaugomi didesni šio hormono kiekiai organizme.

Nuo plaukų slinkimo

Plaukų slinkimas – dažna ir aktuali problema, susijusi su daugeliu veiksnių – genetika, kai kuriomis ligomis, hormonų pokyčiais, tam tikrų vaistų vartojimu. Gulsčioji serenoja vartojama subalansuoti hormonų pusiausvyrą ir sumažinti plaukų slinkimą.

Gulsčioji serenoja gali padėti sumažinti fermento 5 – alfa – reduktazės, verčiančio testosteroną į dihidrotestosteroną, siejamą su plaukų slinkimu, kiekį bei slopina šio hormono patekimą į plaukų folikulus. Tyrimų metu nustatyta, kad maisto papildai su gulsčiaja serenoja bei vietinio poveikio preparatai plaukams reikšmingai pagerino plaukų būklę (60 proc.), padidino plaukų kiekį (27 proc.) ir plaukų tankį (83 proc.) [3].

Gulsčioji serenoja: vartojimas ir įspėjimai

Rekomenduojama gulsčiosios serenojos vaisių ekstrakto paros dozė – 320 mg, geriausia vartojama padalinta į dvi dalis ryte ir vakare. Būtent su tokia doze atlikta daugiausia efektyvumą patvirtinančių tyrimų.

Prieš vartojant gulsčiosios serenojos preparatus rekomenduojama pasitarti su gydytoju, kadangi jie gali sąveikauti su kai kuriais vaistais PHP gydyti bei kraujo krešėjimą veikiančiais vaistais.