Krūtų ir spenelių pienligė. Priežastys. Gydymas. Profilaktika.

Parengta | 26 gruodžio, 2020

Krūtų ir spenelių pienligėKrūtų ir spenelių pienligė gali sukelti stiprų skausmą tiek spenelyje, tiek visoje krūtyje. Šis skausmas gali būti priežastimi anksti nustoti maitinti kūdikį krūtimi jeigu liga nėra laiku ir tinkamai gydoma.

Priežastys:

Krūtų ir spenelių pienligė dažniausiai yra susijusi su neseniai vartotais antibiotikais, pienlige makštyje, susilpnėjusiu imunitetu, pažeistais žindymo metu speneliais. Tinkamą aplinką augti grybeliui sudaro drėgna ir šilta aplinka, naudojami įklotai sugerti pratekėjusiam pienui, sintetinės liemenėlės, nepakankama higiena.

Simptomai: 

Dažniausi krūtų ir (ar) spenelių pienligės simptomai yra skausmas spenelyje ar visoje krūtyje. Skausmas gali būti vos juntamas arba labai stiprus, dažnai apibūdinamas kaip deginimas, badymas, taip pat gali būti jaučiamas ir niežėjimas. Skausmas neišnyksta net ir pakoregavus kūdikio prigludimą prie krūties. Skausmas gali būti juntamas viso žindymo metu, sustiprėji tik pažindžius arba tarp žindymų. Speneliai būna jautrūs lietimui, net lengvi drabužiai sukelia diskomfortą. Ant odos gali būti baltų taškelių, apnašų, aureolė ir spenelis gali būti ryškiai rožinės spalvos, blizgantys, gali šerpetoti, tačiau gali būti ir be pakitimų ir atrodyti normaliai. Pienligės požymiai gali būti matomi naujagimio burnoje ir (ar) ant užpakaliuko. Burnoje (ant liežuvio, lūpų, žandų vidinėje pusėje) gali būti baltų sunkiai nusivalančių dėmėlių (jų nereikėtų maišyti su baltu apnašu nuo pieno, kuris išnyksta praėjus porai valandų po žindymo), ant užpakaliuko gali būti charakteringas iškilus bėrimas, balkšva, šerpetojanti oda.

Pienligę galima sumaišyti su spenelių jautrumu pradėjus žindyti, tačiau jeigu kūdikis teisingai apžioja krūtį, o spenelių pažeidimai negyja ilgai, vertėtų įtarti šią ligą net jeigu ir nėra ryškių požymių. Negydoma pienligė plinta giliau į krūties audinius, taip pat perduodama žindomam kūdikiui.

Gydymas ir profilaktika:

Nustačius pienligę mamai arba vaikui, gydomi turi būti abu – priešgrybeliniais preparatais tepama mamos krūtis, kūdikio burna ir užpakaliukas, net jeigu nėra akivaizdžių pienligės požymių vienam iš jų. Sunkesniais atvejais skiriami geriamieji priešgrybeliniai preparatai, kurie dažniausiai būna suderinami su žindymu. Svarbu spenelius laikyti sausus, jeigu įmanoma kuo dažniau palaikyti atvirą krūtinę, dažnai keisti pieną sugeriančius įklotus. Kartą ar du per dieną spenelius galima nuplauti geriamosios sodos tirpalu (šaukštelis sodos stiklinei vandens). Jeigu naudojamos pagalbinės priemonės – antspeniai, pientraukiai, krūtų gaubteliai – svarbu juos sterilizuoti pakankamai dažnai, ir naudoti tik tada kai būtina, kadagi guma bei silikonas yra puiki terpė augti grybeliams. Svarbu dažnai ir karštu vandeniu skalbti rankšluosčius, liemenėles, dažnai plauti rankas, taip pat gydyti makšties pienligę.