Kurkuminas (ciberžolė): nauda sveikatai, vartojimas.

Parengta | 22 rugsėjo, 2022

Kurkuminas naudaCiberžolė (Curcuma longa – dažinė ciberžolė) – tai imbierinių šeimos augalas, natūraliai augantis Pietryčių Indijoje, Kinijoje, Centrinėje Amerikoje. Ciberžolė plačiai naudojama kaip prieskoninis augalas, kario prieskonių pagrindinė sudedamoji dalis, suteikianti ryškią geltoną spalvą. Vis daugiau dėmesio skiriama ciberžolės kaip vaistinio augalo savybėms.

Tradicinėje indų medicinoje jau seniai neabejojama šio augalo nauda, šiuolaikinėje Vakarų medicinoje vis daugiau šio augalo gydomųjų savybių pagrindžiamos klinikiniais tyrimais.

Pagrindinė ciberžolės aktyvioji medžiaga – kurkuminas. Jis sudaro apie 3 procentus ciberžolės šakniastiebių masės. Medicininiais tikslais naudojami ciberžolės šakniastiebių milteliai. Deja, į kraują pasisavinama tik labai nedidelė dalis juose esančio kurkumino. Norint su maistu gauti pakankamai kurkumino reikėtų suvartoti labai didelį kiekį ciberžolės. Kurkuminas gali būti vartojamas maisto papildų pavidalu. Įsisavinimą labai pagerina juoduosiuose pipiruose esantis junginys piperinas bei ananasuose randamas bromelainas, todėl kurkumino preparatai dažniausiai būna deriniuose su pipirų ekstraktu arba (ir) bromelainu.

Kurkuminas: nauda

  • Priešuždegiminis poveikis

Priešuždegiminis kurkumino poveikis labai svarbus mūsų imuninetui. Trumpalaikis uždegimas yra būtinas procesas organizmui kovojant su bakterijomis ir virusais, tačiau esant lėtiniams uždegiminiams procesams organizmas pradeda kovoti su savo paties audiniais taip sutrikdydamas organų veiklą ir sukeldamas lėtines ligas. Priešuždegiminis kurkumino poveikis toks stiprus, kad jis net prilyginamas kai kuriems vaistams nuo uždegimo. Uždegimas yra vienas iš daugelio lėtinių ligų išsivystymą lemiančių faktorių – širdies ligų, onkologinių susirgimų, metabolinio sindromo, Alzheimerio ligos ir kt. Kurkuminas gali padėti gydant reumatines ligas sumažindamas priešuždegiminių vaistų poreikį ar net pakeisdamas juos.

  • Antioksidacinis poveikis

Antioksidantai apsaugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Kurkuminas pagerina organizmo atsparumą laisvųjų radikalų sukeliamiems pažeidimams ir padeda išvengti daugelio ligų, sulėtinti senėjimo procesus.

  • Kurkuminas: nauda širdies ir kraujagyslių sistemą

Manoma kad kurkuminas pagerina kraujagysles iš vidaus dengiančio endotelio funkciją, taip pagerindamas kraujagyslių gebėjimą reguliuoti kraujo spaudimą, mažina kraujo krešėjimą ir slopina cholesterolio kaupimąsi kraujagyslėse taip mažindamas aterosklerozės išsivystymo riziką.

  • Priešvėžinis poveikis

Vėžiniams susirgimams būdingas nekontroliuojamas ląstelių augimas. Kurkuminas gali paskatinti vėžinių ląstelių mirtį ir slopinti naviko kraujagyslių vystymasi, taip slopindamas vėžio plitimą ir metastazių susidarymą. Kurkumino vartojimas onkologinių ligų prevencijai ir net gydymui teikia vilties, tačiau šioje sferoje reikalingi tolesni tyrimai.

  • Natūralus antidepresantas

Kurkuminas kai kurių tyrimų duomenimis pagerina pacientų, sergančių depresija būklę naudojamas vienas arba kaip papildoma priemonė kartu su antidepresantais.