Alfa lipoinė rūgštis: nauda organizmui, šaltiniai, šalutinis poveikis

Parengta | 20 rugsėjo, 2022
Alfa lipoinė rūgštis: nauda organizmui, šaltiniai, šalutinis poveikis

Alfa lipoinė rūgštis, dar vadinama alfa lipo rūgštimi – tai natūraliai visose organizmo ląstelėse randamas organinis junginys, veikiantis kaip labai stiprus antioksidantas.

Alfa lipo rūgštis sulaukia vis daugiau dėmesio, atliekami tyrimai, įrodantys jos teigiamą poveikį sveikatai. Ši rūgštis gaminama ląstelių mitochondrijose, dar vadinamose energijos jėgainėmis, kur ji padeda fermentams versti maisto medžiagas į energiją.

Alfa lipoinė rūgštis yra vienas stipriausių antioksidantų, apsaugančių ląsteles nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio. Viena svarbiausių šios rūgšties savybių – tirpumas ir vandenyje, ir riebaluose. Kiti antioksidantai paprastai tirpsta arba tik vandenyje (vitaminas C), arba tik riebaluose (Vitaminas E). Dėl šios savybės alfa lipo rūgštis veikia visuose organizmo audiniuose ir ląstelėse.

Organizme gaminama nedidelis kiekis alfa lipoinės rūgšties. Jos kiekį papildyti galima vartojant tam tikrus maisto produktus, taip pat maisto papildus.

Alfa lipoinė rūgštis: nauda sveikatai

Antioksidacinės alfa lipoinės rūgšties savybės siejamos su daugeliu teigiamų poveikių organizmui: cukraus kiekio mažinimu, uždegimo slopinimu, senėjimo lėtinimu, nervų pažeidimų atstatymu, svorio kontrole [1].

Alfa lipoinės rūgšties natūraliai randama raudonoje mėsoje, taip pat augaliniuose produktuose – brokoliuose, pomidoruose, Briuselio kopūstuose, bulvėse, žirniuose, špinatuose. Maisto papilduose esant didesniam poreikiui vienoje kapsulėje galima sutalpinti labai didelį lipoinės rūgšties kiekį – net iki 1000 kartų didesnį nei randama maiste.

Mažina apetitą

Studijose su gyvūnais nustatyta [2] šis junginys gali sumažinti smegenų hipotalame veikiančio alkį sukeliančio fermento AMP – aktuvuotos proteinkinazės aktyvumą. Sumažėjus šio fermento aktyvumui tarp valgymų organizme sudeginama daugiau kalorijų. Deja, poveikis svoriui tyrimuose su žmonėmis lyginant su kontroline grupe vartojusia placebo yra labai nežymus [3].

Mažina cukraus kiekį kraujyje

Diabetas – viena labiausiai paplitusių lėtinių išsivysčiusių šalių ligų. Nekontroliuojamas cukraus kiekis kraujyje per ilgą laiką sukelia daug sveikatos problemų – širdies ligas, regos sutrikimus (diabetinė retinopatija), periferinių nervų pažeidimus (galūnių jautrumo sumažėjimas), inkstų veiklos sutrikimus ir kt.

Alfa lipoinė rūgštis padeda mažinti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti su diabetu susijusių komplikacijų riziką [4].

Lėtina senėjimą

Dėl stipraus antioksidacinio poveikio alfa lipoinė rūgštis mažina senėjimo požymius. Kremai su šia rūgštimi mažina smulkias raukšles, taip pat apsaugo odą nuo ultravioletinių spindulių sukeliamų pažeidimų.

Padeda išsaugoti atmintį

Manoma, kad atminties silpnėjima sukelia oksidaciniai pažeidimai. Veikdama kaip antioksidantas, taip pat dėl priešuždegiminio poveikio, alfa lipoinė rūgštis gali sulėtinti su amžiumi susijusį atminties silpnėjimą, taip pat alzheimerio ligos progresavimą.

Padeda išsaugoti nervų funkciją

Lipoinė rūgštis ankstyvose stadijose gali sulėtinti riešo tunelinio sindromo progresavimą, pasireiškiantį rankos tirpimu, skausmu dėl spaudžiamo nervo. Alfa lipoinė rūgštis taip pat pagerina nervų atsistatymą po riešo kanalo operacijos [5].

Slopina uždegimą

Lėtinis uždegimas siejamas su daugelio ligų išsivystymu, tarp jų – diabetas, onkologiniai susirgimai, kraujagyslių ligos. Alfa lipo rūgštis reikšmingai mažina uždegimo markerių kiekį organizme.

Padeda apsaugoti širdį

Alfa lipo rūgštis, veikdama kaip antioksidantas apsaugo kraujagysles nuo oksidacinio streso, gerina endotelio funkciją, mažina trigliceridų ir blogojo cholesterolio kiekį, tokiu būdu mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Alfa lipoinė rūgštis: šalutinis poveikis, įspėjimai

Alfa lipo rūgštis yra saugi, vartojant dozėmis iki 2400 mg neturi rimtų šalutinių poveikių. Gali pasireikšti pykinimas, bėrimai, niežulys. Dėl duomenų nepakankamumo nerekomenduojama vartoti vaikams ir besilaukiančioms moterims. Prieš vartojant alfa lipoinę rūgštį kartu su cukraus kiekį mažinančiais vaistais rekomenduojama pasitarti su gydytoju, nes gali sustiprėti šių vaistų poveikis.