Raudonųjų ryžių ekstraktas

Parengta admin | 18 kovo, 2024
Raudonųjų ryžių ekstraktas

Raudonųjų ryžių ekstraktas gaunamas iš fermentuotų ryžių, raudoną spalvą įgavusių dėl fermentacijos metu naudotų mielinių grybų. Šie ryžiai yra tradicinė Azijos virtuvės dalis.

Vienas iš gerai žinomų raudonųjų ryžių tipų yra “Hong Qu” Kinijoje ir “Angkak” pietryčių Azijoje. Šie raudonieji ryžiai yra naudojami ne tik maisto gaminime, bet ir kaip natūralūs priedai spalvoms ir skoniui.

Raudonųjų ryžių ekstraktas geriausiai žinomas dėl savybės mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, ypač “blogojo” cholesterolio lygį. Tai gali būti naudinga žmonėms, kuriems kyla rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Raudonieji ryžiai gali būti naudingi gydant metabolinį sindromą, esant padidėjusiam cukraus kiekiui kraujyje. Monakolinas K naudingas esant lėtiniam uždegimui, taip pat gali mažinti onkologinių ligų išsivystymo riziką, tačiau tai patvirtina tik keletas nedidelės imties tyrimų.

Pagrindinė veiklioji raudonųjų ryžių ekstrakto medžiaga yra monakolinas K, kuris veikia panašiai kaip vaistai statinai, skirti cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti.

Raudonųjų ryžių ekstraktas naudojamas kaip maisto papildas ir yra prieinamas be recepto. Svarbu pabrėžti, kad nors raudonųjų ryžių ekstraktas gali būti naudingas tiems, kurie siekia mažinti cholesterolį, svarbu vengti savarankiško gydymo. Prieš pradedant vartoti bet kokius naujus maisto papildus reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, ypač jei jau vartojate kitus vaistus ar turite sveikatos problemų.

Taip pat reikėtų nepamiršti, kad tiek raudonųjų ryžių ekstrakto veikimas, tiek ir šalutiniai poveikiai yra panašūs į vaistų nuo cholesterolio – statinų pašalinius poveikius. Dažnai žmonės, kuriems paskirti cholesterolį mažinantys vaistai ieško alternatyvos cheminiams vaistams ir renkasi augalines alternatyvas. Tačiau tai ne visada teisingas požiūris.

Esant ribiniam ar šiek tiek padidėjusiam blogojo cholesterolio kiekiui kraujyje, tai galbūt ir racionalu, tačiau esant labai aukštam cholesterolio kiekiui reikėtų kliautis gydytojo paskirtu gydymu. Gydytojo paskirti vaistai turėtų būti derinami su sveika mityba, o papildai su monakolinu K vartojami kaip pagalbinė priemonė.