Intraveninė vitaminų terapija – ar tai tikrai naudinga, o gal tik apgaulė?

Parengta admin | 9 gruodžio, 2023

Intraveninė vitaminų terapija – nauja mada, ateinanti į sveikatos priežiūrą. Reklamose girdime – “padės atstatyti organizmą”, “suteiks energijos”, “sumažins nuovargį”, “išsaugos jaunystę”, “detoksikuos”, “padės atsigauti po ligų”, “palengvins pagirias”, “sustiprins imunitetą”, “atpumpuos organizmą” ir dar daug įvairių viliojančių frazių. Bet kas tai iš tiesų yra ir kokia tokios terapijos reali nauda? Gal tai tik būdas pasipelnyti nesuteikiant jokios realios naudos sveikatai?

Intraveninė vitaminų terapija: kas tai?

Intraveninė vitaminų terapija – tai vitaminų ir mineralų, kartais aminorūgščių tiesioginis įvedimas į kraują lašinės į veną būdu. Šios terapijos šalininkai tvirtina, kad šis metodas leidžia vitaminams efektyviau patekti į ląsteles nei naudojant per burną vartojamus maisto papildus. Tačiau intraveninės vitaminų terapijos veiksmingumas ir saugumas yra ginčytini tarp sveikatos priežiūros specialistų.

Intraveninė vitaminų terapija: ką reikia žinoti prieš apsisprendžiant ja pasinaudoti

Riboti moksliniai įrodymai

Patikimų mokslinių tyrimų, įrodančių intraveniniu būdu vartojamų vitaminų pranašumą prieš geriamuosius, nėra. Greičiau atvirkščiai – intraveninis vitaminų vartojimo būdas sukelia ženkliai didesnę perdozavimo riziką, taip pat kyla skysčių pertekliaus pavojus.

Sunku įvertinti realų konkrečių vitaminų poreikį

Dažnai noras pasinaudoti intravenine vitaminų terapija kyla pajutus nuovargį ir ieškant stebuklingo būdo su juo kovoti. Deja, niekas nedaro tyrimų, nustatančių ko iš tikrųjų organizmui trūksta ir dažnai net nesigilina į blogos savijautos priežastis, dažnu atveju svarbiausia – parduoti paslaugą.

Svarbu nuolatinis vitaminų poreikio patenkinimas ir sveika mityba

Kad ir koks didelis būtų vitaminų trūkumas, viena ar kelios infuzijos nepatenkins nuolatinio poreikio, jei nuolat ignoruosime sveiką mitybą, poilsį ir nesirūpinsime savimi nuolat. Daugelis vitaminų organizme nesikaupia, ir jų reikia gauti kasdien, taigi intraveninė terapija netenka prasmės, nebent ja naudositės kasdien, o tai tikrai nesiderina su sveiku protu.

Galimos rizikos

Intaveninė terapija yra intervencija į žmogaus organizmą, kuri kelia visas su tuo susijusias rizikas – infekcijos riziką, alerginių reakcijų riziką, vitaminų ir skysčių perdozavimo riziką. Vitaminų perdozavimo rizika vartojant juos intraveniniu keliu yra žymiai didesnė. Apkraunami inkstai ir kepenys, nes visa, kas patenka į kraują, vistiek turi būti pašalinama šių organų pagalba.

Naudinga tik išskirtiniais pavieniais atvejais

Intraveninė terapija turėtų būti skiriama tik gydytojo ir tik būtinais atvejais įvertinus visas naudas ir rizikas, o ne organizmui atstatyti ir nuovargiui mažinti pasiklausius reklamų ir savarankiškai pasiskyrus sau tokį gydymą. Intraveninė terapija reikalinga esant organizmo išsekimui dėl ligų, ilgalaikio badavimo, esant stipriai dehidratacijai, dėl tam tikrų sveikatos būklių sutrikus tam tikrų medžiagų įsisavinimui su maistu. Ir dažbiausiai tai būna ne vitaminai, o tiesiog fiziologinis vanduo ir elektrolitai – kalis, magnis, natris, gliukozė. Intraveninė terapija turi būti atliekama tik gydymo įstaigoje ir tik prižiūrint specialistams, sugebėsiantiems suteikti pirmąją pagalbą įvykus nenumatytiems šalutiniams reiškiniams.

Kodėl intraveninė vitaminų terapija sukelia tokį ryškų poveikį?

Intraveninė vitaminų terapija tokia populiari, nes ją išbandžiusieji teigia, jog savijauta ženkliai pagerėjo iš karto jau po vienos procedūros. Tai nesunku paaiškinti. Net ir organizmo papildymas fiziologiniu vandeniu sukelia pagerėjimą esant dehidratacijai. Tačiau paprastesnis būdas tiesiog gerti pakankamai vandens jį gurkšnojant visą dieną. O kuris intensyviai dirbantis žmogus per dieną “sugurkšnoja” rekomenduojamus 2 – 3 litrus vandens? Ko gero nedaugelis. Dažnai nemaža dalis to vandens būna kavos pavidalu, o kava sukelia skysčių pasišalinimą iš organizmo ir dar labiau skatina dehidrataciją. O būtent nuovargis ir yra vienas pagrindinių dehidratacijos požymių.

Placebo irgi veikia

Taigi, mokame didžiules sumas pinigų už organizmo “pagirdymą” vandeniu ir dar “kažkuo”, o to “kažko” nauda sveikatai nepagrįsta jokiais moksliniais tyrimais. Užuot tiesiog skyrę pakankamai dėmesio sveikai mitybai, poilsiui ir sveikam gyvenimo būdui ieškome stebuklingo būdo spręsti visoms sveikatos problemoms. Sviekata reikia rūpintis nuolat, o ne pasikliauti jėgas atstatančiu ir nuovargį šalinančiu intraveniniu kokteiliu.