Acetilsalicilo rūgštis (Aspirinas)

Parengta | 13 gruodžio, 2020

Acetilsalicilo rūgštis (aspirinas) – tai vienas seniausiai vartojamų vaistų nuo skausmo ir uždegimo. Acetilsalicilo rūgštis malšina silpną ir vidutinio stiprumo skausmą, slopina uždegimą ir mažina padidėjusią kūno temperatūrą. Acetilsalicilo rūgštis tinka malšinti galvos, dantų, mėnesinių skausmą, taip pat uždegimui ir skausmui slopinti sergant reumatoidiniu artritu.

Acetilsalicilo rūgštis

Acetilsalicilo rūgštis mažomis dozėmis (75 – 150 mg per dieną) mažina kraujo krešėjimą, todėl gali būti vartojamos insulto bei infarkto profilaktikai.

Dozavimas: Suaugusiems ir vyresniems nei 16 metų vaikams nuo skausmo ir karščiavimo vartojama vienkartinė acetilsalicilo rūgšties  dozė yra 300 – 500 miligramų ne daugiau kaip 3 kartus per dieną.

Pašaliniai poveikiai ir įspėjimai: Dažniausias aspirino pašalinis poveikis – skrandžio gleivinės dirginimas, rėmuo. Ilgai vartojant gali atsirasti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, kraujavimas iš virškinamojo trakto. Retesniais atvejais galimi kepenų ir inkstų pažeidimai, alerginiai bėrimai.

Aspirinas – tai pirmasis komercinis vaistų su acetilsalicilo rūgštimi pavadinimas. Šiuo metu šis vaistas parduodamas daugeliu pavadinimų tiek didelėmis dozėmis skausmui ir karščiavimui mažinti, tiek mažomis ir kraujo krešėjimui mažinti.

Aspirinas nerekomenduojamas nėščioms ir maitinančioms moterims, sergant opalige, taip pat esant kraujo krešėjimo sutrikimams ar vartojant kitus kraujo krešėjimą mažinančius vaistus. Atsargiai vartoti aspiriną sergant astma, nes kai jis gali išprovokuoti astmos priepuolius.

Vaikams ir paaugliams iki 18 metų aspiriną vartoti rekomenduojama tik pasitarus su gydytoju, kadangi jis gali sukelti retą bet labai pavojingą komplikaciją – Rėjaus sindromą, kuris gali būti mirtinas.