Paracetamolis karščiavimui ir skausmui. Dozavimas, įspėjimai.

Parengta | 19 sausio, 2021

paracetamolisParacetamolis, dar žinomas kaip acetaminofenas, tai vienas populiariausių vaistų nuo karščiavimo ir skausmo visame pasaulyje. Paracetamolis tinka silpnam ir vidutinio stiprumo skausmui (galvos, dantų, raumenų, nugaros, sąnarių, mėnesinių ir kt.) malšinti. Skausmą sukelia į hormonus panašios medžiagos prostaglandinai, gaminami uždegimo paveiktuose ar pažeistuose audiniuose.

Paracetamolis tinka malšinti skausmą žmonėms, kurie yra alergiški aspirinui ir ibuprofenui, taip pat negalintiems jų vartoti dėl opaligės. Paracetamolis yra saugus vartoti vaikams, nėščioms bei maitinančioms moterims.

Dozavimas suaugusiems

Suaugusiam paracetamolio vienkartinė dozė yra 500 – 1000 miligramų, vartojama 3 – 4 kartus per parą, ne dažniau nei kas 4 valandas. Maksimali paracetamolio paros dozė yra 4000 mg arba 4g, didesnės dozės veikia toksiškai.

Dozavimas vaikams

Paracetamolis  – vienas dažniausiai skiriamų vaistų vaikams skausmui ir karščiavimui slopinti. Šis vaistas vaikams gali būti skiriamas žvakučių, sirupų, miltelių forma. 3 – 7 metų vaikams (sveriantiems 15 – 25 kg) 250 miligramų paracetamolio 3 – 4 kartus per dieną. 7 – 12 metų vaikams (sveriantiems 25 – 40 kg) –  250 – 500 miligramų 3 – 4 kartus per dieną. Vyresniems kaip 12 metų vaikams (sveriantiems 40 kg ir daugiau) dozavimas kaip suaugusiems.

Dozavimas kūdikiams

1 – 18 mėn vaikams skiriama po 10-15 mg kiekvienam kūno kilogramui. Pirmoji dozė esant reikalui gali būti dvigubinama iki 30 mg kilogramui, jei per praėjusias 12 val nebuvo skirta šio vaisto.

Pašaliniai poveikiai ir įspėjimai: Didelės paracetamolio dozės gali sukelti kepenų pažeidimus. Atsargiai vartoti kepenų ligomis sergantiems pacientams. Nevartoti kartu su alkoholiu, nes didėja kepenų pažeidimo rizika. Nevartoti kartu su sudėtiniais vaistais nuo peršalimo, kurie sudėtyje turi paracetamolio. Ilgai ir didelėmis dozėmis vartoti tik gydytojui prižiūrint.

Informacijos šaltinis https://www.nhs.uk