Vaistai nuo skausmo. Racionalus vartojimas.

Parengta | 26 gruodžio, 2020

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Maceina perspėja, kad žmonės neturėtų vartoti jokių vaistų, jei jų nepaskyrė gydytojas. Parduodamų be recepto vaistai nuo skausmo Lietuvoje bene dažniausiai parduodama vaistų grupė. Populiariausias iš jų – paracetamolis. Jis yra maždaug 50 pavadinimų vaistų pagrindinė veiklioji medžiaga. Skausmą malšina ir įprastas aspirinas.

Be recepto parduodami vaistai yra geriausiai ištirti, bet tai dar nereiškia, kad jie nesukelia jokio nepageidaujamo poveikio. Populiarusis paracetamolis, jeigu juo piktnaudžiaujama, gali pakenkti kepenims.

Priešuždegiminių nuskausminamųjų vaistų, pavyzdžiui, ibuprofeno, be recepto galima įsigyti tik 10 tablečių. Didesnės pakuotės parduodamos tik pateikus receptą. Ibuprofeno vartojimas didelėmis dozėmis, klinikinių tyrimų duomenimis, gali būti susijęs su trombozės rizika. Tačiau vartojant mažomis dozėmis, nėra duomenų, kad šis vaistas didintų miokardo infarkto ar insulto riziką.

Reikėtų atkreipti dėmesį į specialų įspėjimą visų nuskausminamųjų vaistų reklamoje: „Jeigu skausmas nepraeina, dėl tolesnio gydymo pasitarkite su gydytoju“. Savigyda vartojami vaistai nuo skausmo kelia pavojų sveikatai. Skausmas yra signalas, kad organizme kažkas negerai. Užslopinus tą signalą vaistais, skausmo priežastis neišnyksta. Ilgai delsdami ir nesikreipdami į gydytoją, galite pavėluoti. Ypač pavojingi pilvo skausmai. Juos slopinant galima sulaukti, kol trūks apendiksas ir išsivystys pavojingas peritonitas. Pilvo skausmais besiskundžiančiam ligoniui net greitosios medicinos pagalbos medikai neleidžia nuskausminamųjų, kol jo neapžiūri chirurgas.

Drąsiau vaistų nuo skausmo galima vartoti peršalus, kai dėl slogos pradeda kamuoti galvos skausmas. Tačiau jei per porą dienų skausmas nepraeina, būtina kreiptis į gydytoją, – galvos skausmus gali sukelti ne tik sloga.

Net ir žoliniai preparatai, įvairios vaistažolių arbatos netinkamai vartojamos gali padaryti žalos sveikatai, todėl  rekomenduojama tos pačios rūšies vaistinę arbatą vartoti ne ilgiau kaip 14 dienų.

Atlikus tyrimus, aptinkama, kad nuodingi gali būti net ir tradiciniai seniai vartojami preparatai. Pavyzdžiui, nustačius, jog šalpusnis gali sukelti toksinį kepenų pažeidimą, jį vartoti jau uždrausta.

Informacijos šaltinis   www.vvkt.lt