Ko reikia gražiai odai?

Parengta | 9 gruodžio, 2020

Graži ir sveika oda – tai ne tik išorinės odos priežiūros priemonės, bet ir pakakamas vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų kiekis. Žmogaus oda yra jo sveikatos būklės atspindys. Ko reikia gražiai odai?

Ko reikia gražiai odai

Ko reikia gražiai odai?

  • Vitaminai C ir E

Vitaminų C ir E teigiamas poveikis visų pirma siejamas su žalingo saulės spindulių poveikio odai švelninimu. JAV mokslininkų atliktas tyrimas pagrindė apsauginį šių vitaminų poveikį nuo saulės.  Nustatyta, kad vitaminas C gali padėti išvengti per ilgo buvimo saulėje įtakos odos vėžio rizikos padidėjimui. 400 mg vitamino E per dieną gali ne tik sumažinti neigiamą saulės spindulių įtaką, bet ir teigiamai veikia bendrą odos būklę bei gerina jos tekstūrą. C ir E vitaminai turi antioksidacinių savybių, todėl mažina laiosvųjų radikalų bei taršos sukeliamą neigiamą poveikį. Būtent laisvųjų radikalų įtaka yra siejama su raukšlių atsiradimu. Vitaminas C stimuliuoja odai svarbaus kolageno gamybą.

  • Vitaminas A

Vitaminas A padeda išlaikyti odos drėgmę ir yra svarbus odos audinių atsinaujinimui.  Anglų mokslinkų atlikti tyrimai parodė, kad beta karotenas (vitamino A pirmtakas) padeda sumažinti psoriazės atsiradimo riziką.
Vienas svarbiausių odai  – B gruopės vitaminas biotinas. Ženklus jo trūkumas gali sukelti dermatitą, net ir mažas nepakankamumas pasireiškia tam tikrais odos grožiui žalingais požymiais.
Itin svarbus B grupės vitaminas – niacinas, padedantis išlaikyti odos drėgmę, turintis ją didinančių savybių.
Vitaminas K turi įtakos ratilams po akimis ir gerina odos mėlynių būklę. K vitamino turintys kremai naudojami po lazerinės chirurgijos operacijų siekiant sumažinti mėlynes.

  • Mineralinės medžiagos

Odos būklei itin svarbus pakankamas su maistu gaunamų mineralų kiekis. Daugybė mokslininkų įrodinėja seleno poveikį odos vėžio prevencijai, sieja šį mineralą su žalingo saulės poveikio mažinimu. Taip pat išskiriama vario nauda odos sveikatai – šis mineralas svarbus odos struktūrą įtakojančio elastino vystymuisi, todėl yra susijęs su odos stangrumu. Spuogotos odos būklės pagerinimui itin svarbus cinkas. Būtent šio mineralo trūkumas gali sukelti spuogų atsiradimą, nes įtakoja riebalų gamybą.

  • Kitos organinės medžiagos

Be vitaminų ir mineralų odos grožį taip pat įtakoja kai kurios kitos maistinės medžiagos. Viena svarbiausių medžiagų odos gerai būklei palaikyti yra alfa lipoinė rūgštis. Alfa lipoinė rūgštis yra itin galingas antioksidantas, lenkiantis vitaminą C ar E, todėl itin svarbus odos senėjimo pristabdymui. Šį rūgšis gali įtakoti odą iš vidaus ir iš išorės per riebalų ir vandens įsisavinimą. Dar viena odos grožiui svarbi medžiaga – hialurono rūgštis. Hialurono rūgštis teigiamai veikia odos ląsteles, sulaiko jose vandenį ir užtikrina gerą odos drėkinimą. Ji yra gaminama organizme. Su amžiumi hialurono rūgšties gamyba mažėja.

Pakankamas aukščiau išvardintų vitaminų, mineralų ir maistinių ir medžiagų kiekis, sveika mityba ir kuo gausesnis vandens suvartojimas  leis džiaugtis sveika ir gražia oda.