Vanduo yra gyvybiškai svarbus žmogaus organizmui. Jis padeda maisto medžiagoms patekti į ląsteles, pašalina toksinus, reguliuoja kūno temperatūrą, padeda virškinimui ir atlieka daugybę kitų funkcijų. Vanduo sudaro 60-70 procentų žmogaus kūno masės. Vanduo nėštumo metu yra dar svarbesnis – vien sveikos mitybos ir vitaminų nepakanka. Besilaukiančioms moterims, rekomenduojama kasdien išgerti ne mažiau kaip 2 litrus vandens, t.y. 8-12 stiklinių.
Priežastys, kodėl vanduo nėštumo metu toks svarbus
Padidėjęs kraujo tūris
Nėštumo metu organizme cirkuliuojančio kraujo tūris padidėja 50-60 procentų. Tai užtikrina tinkamą besivystančio vaisiaus aprūpinimą maisto medžiagomis. Kadangi vanduo sudaro apie 80 procentų kraujo tūrio, būtina gerti pakankamai vandens norint užtikrinti tinkamą kraujo gamybą.
Šlapimo takų infekcijos profilaktika
Dėl fiziologinių pokyčių nėštumo metu moterys yra labiau linkusios sirgti šlapimo takų infekcijomis. Norint jų išvengti, būtina gerti daug vandens, kadangi vanduo padidina šlapimo išsiskyrimo greitį ir bakterijos išplaunamos iš šlapimo takų dar nespėjusios sukelti infekcijos.
Pakankamo vaisiaus vandenų kiekio užtikrinimas
Vaisiaus vandenys, arba amniotinis skystis, supantys vaisių gimdoje, 99 procentais sudaryti iš vandens. Maždaug nuo 25 savaitės vaisiaus vandenų kiekis didėja po maždaug 50 mililitrų kas savaitę, ir 37 savaitę pasiekia maždaug 1 litrą, po to iš lėto mažėja iki gimdymo. Palaikyti tinkamą vaisiaus vandenų gamybą būtina gerti pakankamai vandens.
Tinimų profilaktika
Nedidelis patinimas antroje nėštumo pusėje dėl padidėjusio kraujo tūrio yra normalu. Tačiau kartais tinimas gali labai apsunkinti nėščios moters kasdienybę. Geriant daug vandens pagerinama skysčių cirkuliacija organizme, taip pat išplaunamas druskos perteklius, kuris skatina skysčių kaupimąsi.
Toksinių medžiagų šalinimas
Geriant daug vandens užtikrinamas nuolatinis toksinių medžiagų apykaitos produktų pašalinimas iš organizmo.
Strijų profilaktika
Strijos yra viena nemaloniausių kosmetinių problemų nėštumo metu. Jos susidaro sparčiai tempiantis odai. Norint jų išvengti svarbu palaikyti gerą odos elastingumą. Šalia kosmetinių priemonių strijų profilaktikai svarbu ir vartoti pakankamai vandens. Vanduo gerina odos elastingumą ir stabdo strijų atsiradimą, be to, dėl tos pačios priežasties vanduo sumažina besitempiančios odos ant pilvo ir krūtinės niežėjimą.
Vidurių užkietėjimo profilaktika
Dėl padidėjusio progesterono kiekio nėštumo metu bei gimdos spaudimo į žarnyną, nėštumo metu vidurių užkietėjimas yra pakankamai dažna problema. Norint jos išvengti, būtina gerti pakankamai vandens.
Priešlaikinio gimdymo profilaktika
Dehidratacija trečiajame nėštumo trimestre gali sukelti priešlaikinį gimdymą. Kai kuriais atvejais ankstyva gimdymo veiklą gali būti slopinama nėščiajai duodant pakankamai vandens.
Vandens svarba nėščios moters organizmui yra neabejotina, todėl jau planuojant nėštumą, o juo labiau pastebėjus pirmuosius nėštumo požymius svarbu užtikrinti tinkamą organizmo hidrataciją.
Informacijos šaltinis