Pirmieji nėštumo požymiai

Parengta admin | 20 rugsėjo, 2022
Pirmieji nėštumo požymiai

Kiekviena moteris skirtinga, kaip ir nėštumo pradžioje patiriami pirmieji nėštumo požymiai. Vienos moterys nejaučia nieko neįprasto, o kitos jau po keleto dienų nuo pastojimo neabejoja kad laukiasi.

Pirmuosius nėštumo požymius gana sunku atskirti nuo įprastinio premenstruacinio sindromo (PMS) sukeliamų pojūčių, kadangi jie daugeliu atvejų yra labai panašūs, tačiau kai kuriais atvejais nėštumą pagal moters savijautą galima įtarti dar iki vėluojančių mėnesinių kai dar per anksti atlikti nėštumo testą.

Pirmieji nėštumo požymiai

1. Tepliojimas ir pilvo maudimas

Praėjus keletui dienų po lytinių santykių apvaisintas kiaušinėlis implantuojasi į gimdos gleivinę. Tai gali sukelti vieną iš pirmųjų nėštumo simptomų – nežymų kraujavimą ar tepliojimą, taip pat pilvo maudimą, tempimą, ar skausmą. Šis kraujavimas vadinamas implantaciniu kraujavimu. Kai kurios moterys implantacinį kraujavimą ir pilvo skausmą sumaišo su pradidedančiomis mėnesinėms, tačiau dažniausiai kraujavimas būna labai negausus ir trunka trumpiau nei mėnesinės, o skausmas ne toks intensyvus. Implantacinis kraujavimas pastebimas praėjus 6-12 dienų po apvaisinimo.

2. Pasikeitusios makšties išskyros

Praėjus keletui dienų po apvaisinimo gimdos gleivinė pradeda storėti, jos ląstelės augti. Tuo metu besilaukianti moteris gali pastebėti pagausėjusias išskyras iš makšties. Šių išskyrų bus visą nėštumą. Paprastai šios išskyros balkšvos arba bespalvės, skystos ir bekvapės. Atsiradus tirštoms, gelsvos ar žalsvos spalvos, nemalonaus kvapo išskyroms, niežėjimo ar deginimo pojūčiams, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti grybelinės ar bakterinės infekcijos požymiai.

3. Krūtinės pokyčiai

Po apvaisinimo pasikeičia moters hormonų pusiausvyra. Krūtinė gali pabrinkti, tapti jautresnė, atrodyti sunkesnė. Aureolės – odos ploteliai aplink spenelius – gali patamsėti, pasidaryti jautrios.

4. Nuovargis

Jaustis labai pavargusiai pirmus nėštumo mėnesius yra normalu. Moteris gali didžiulį nuovargį praėjus savaitei po apvaisinimo. Nuovargį sukelia padidėjęs hormono progesterono kiekis, taip pat padidėjusi kraujo gamyba ir sumažėjęs kraujo spaudimas pirmosiomis nėštumo savaitėmis. Nuovargis paprastai sumažėja prasidėjus antrajam nėštumo trimestrui.

5. Rytinis pykinimas

Rytinis pykinimas yra vienas žinomiausių nėštumo simptomų. Jį patiria apie 70 procentų besilaukiančiųjų. Rytinis pykinimas pasireiškia dėl pasikeitusios hormonų pusiausvyros ir sulėtėjusios skrandžio ir žarnyno peristaltikos. Kai kurioms moterims taip pat pasireiškia skonio jutimo pokyčiai – anksčiau mėgti produktai sukelia šleikštulį, atsiranda potraukis neįprastiems maisto produktams.

6. Vėluojančios mėnesinės

Tai bene pats akivaizdžiausias nėštumo simptomas. Nesulaukus mėnesinių jau galima daryti nėštumo testą – dauguma šiuolaikinių testų patikimai nustato nėštumą mėnesinėms vėluojant vos 1-2 dienas. Testas turi būti atliekamas būtinai ryte su pirmu šlapimu, kadangi nėštumą parodančio hormono kiekis būna didžiausias. Mėnesinėms vėluojant savaitę ir daugiau testas gali būti atliekamas bet kuriuo paros metu.

Informacijos šaltinis