Vaistai nuo skausmo nėštumo metu

Parengta | 29 spalio, 2020
Vaistai nuo skausmo nėštumo metu

Vaistai nuo skausmo nėštumo metu turėtų būti vartojami ypač atsakingai, kadangi jų pasirinkimas gali nulemti būsimo kūdikio sveikatą. Nėštumo metu dažniausiai prireikia vaistų galvos, dantų skausmui malšinti, taip pat temperatūrai mažinti.

Nuskausminamieji vaistai, dar vadinami analgetikais, gali būti nereceptiniai arba receptiniai. Nors receptiniai vaistai paprastai pasižymi stipresniu nuskausminamuoju poveikiu, jie paprastai kelia ir didesnį pavojų besivystančiam kūdikiui. Nereceptiniai vaistai nors laikomi saugesniais, tačiau nėštumo metu prieš vartodama bet kokį vaistą moteris turėtų pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.

Daugelio vaistų poveikis nėščiajai ir vaisiui nėra ištirtas, kadangi klinikiniai tyrimai su besilaukiančiomis moterimis paprastai neatliekami. Nestiprų skausmą neilgą laiką galima ir pakentėti vardan kūdikio sveikatos, tačiau dažnai besilaukiančios moterys susiduria su nepakeliamu migreniniu ar dantų skausmu, kurį iškęsti be vaistų gali būti labai sunku.

Vaistai nuo skausmo nėštumo metu

Paracetamolis (acetaminofenas)

Tai dažniausiai gydytojų skiriamai vaistai nuo skausmo nėštumo metu visame pasaulyje. Paracetamolis laikomas saugiu visuose nėštumo trimestruose. Šis vaistas dažniausiai vartojamas galvos, dantų, gerklės skausmams malšinti, taip pat karščiavimui mažinti.

Paracetamolio reikėtų vengti jei esate alergiška jam arba turite kepenų veiklos sutrikimų. Kitais atvejais paracetamolis laikomas pačiu saugiausiu vaistu nėščiosioms.

Nors nenustatyta, kad paracetamolis besilaukiančioms sukeltų tokias rimtas problemas kaip persileidimas arba vaisiaus apsigimimai, jį reikėtų vartoti kiek įmanoma trumpesnį laiką ir mažiausiomis efektyviomis dozėmis.

Kai kurių tyrimų duomenimis ilgalaikis paracetamolio vartojimas ( 28 dienas ir ilgiau) didina nedidelių vaisiaus vystymosi sutrikimų atsiradimo riziką, taip pat autizmo ir dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromo riziką.Yra duomenų, kad dažnas paracetamolio vartojimas antroje nėštumo pusėje padidina astmos ir kitų kvėpavimo sistemos ligų riziką. Nors duomenys yra labai riboti ir reikia tolesnių studijų, tačiau atsargumo dėlei šį pirmo pasirinkimo vaistą reikia vartoti tik tada kai būtina ir individualiu atveju pasikonsultavus su gydytoju.

Ibuprofenas ir naproksenas

Ibuprofenas ir naproksenas taip pat yra laikomi saugiais vaistais nuo skausmo pirmomis 20 nėštumo savaičių, tačiau nerekomenduojami antroje nėštumo pusėje, kadangi gali padidinti inkstų vystymosi sutrikimų riziką ir sukelti kraujavimą gimdymo metu.

Aspirinas (acetilsalicilo rūgštis)

Aspirinas nerekomenduojamas skausmui malšinti nėštumo metu. Kai kuriais atvejais aspirinas skiriamas mažomis dozėmis (75 – 100 mg) moterims patyrusioms keletą persileidimų iš eilės, įtariant krešėjimo sutrikimus. Mažos aspirino dozės laikomos saugiomis viso nėštumo laikotarpiu, nutraukiamos tik likus keletui dienų iki gimdymo termino norint išvengti smarkaus kraujavimo rizikos. Skausmą mažinančiu poveikiu pasižymi 300 – 500 mg aspirino dozės nėra skiriamos nėštumo metu dėl galimų vaisiaus apsigimimų ir kitų sveikatos problemų.

Informacijos šaltinis: https://www.verywellfamily.com/safe-painkillers-during-pregnancy-3955431