Glutaminas – naudingas maisto papildas sportuojantiems

Parengta | 5 gruodžio, 2020

glutaminasKo gero labiausiai paplitusi aminorūgštis, kuri dalyvauja baltymų sintezėje – glutaminas, dar kitaip vadinamas glutamo rūgšties amidu. Nors ši aminorūgštis, iš dvidešimt žinomų, nėra būtiniausia, tačiau ji be galo svarbi intensyvia fizine veikla užsiimančiam asmeniui, pvz. profesionaliam sportininkui, ar sergant virškinimo sistemos ligomis. Taip pat ši aminorūgštis padeda greičiau užgyti žaizdoms po įvairių sužeidimų bei skatina greitesnį raumenų atsigavimą po intensyvių treniruočių.

Glutamino koncentracija žmogaus kraujyje yra didžiausia iš visų aminorūgšių – net 500 – 900 µmol/l. Būtent tai parodo, kad ši rūgštis yra itin svarbi žmogaus organizmo dalis. Jis taip pat dalyvauja daugelyje biocheminių procesų, tokiuose kaip:

  • Baltymų sintezė;
  • Rūgštingumo-šarmingumo palaikymas inkstuose;
  • Energijos gavyba ląstelėse;
  • Anabloniai vyksmai;
  • Citrinos rūgšties ciklo pildymas (glutaminas yra anglies atomų šaltinis);
  • Amoniako pernešimas kraujotakos sistemoje (glutaminas yra nenuodingas nešiklis);

Kalbanat apie glutamino poveikį sportininkams, tai šios aminorūgšties trūkumą atletai pajaučia po itin sunkių ir varginančių treniruočių. Taip nutinka dėl to, kad glutaminas dalyvauja energijos apykaitoje. Jos metu ši aminorūgštis atlieka labai svarbų vaidmenį – saugo žmogaus organizmą nuo pervargimo. Jei sportininko organizme šios aminorūgšties kiekis yra pakankamas, tuomet jis jaučiasi žvalesnis, energingesnis, ilgiau gali išlikti aktyvus ir darbingas. Tai padeda „atlaikyti“ intensyvaus fizinio aktyvumo treniruotes, kurių metu reikalinga ištvermė ir energija. Taip pat glutamino aminorūgštis iš kitų aminorūgščių išsiskiria tuo, kad ji padeda palaikyti reguliarią raumenų masę žmogaus organizme. Būtent dėl šios savo funkcijos, glutaminas rekomenduojamas sunkiosios atletikos atstovams, kuriems reikia daug jėgų.

Kaip jau minėta anksčiau, glutaminas yra svarbus po įvairių sužeidimų ar ligų, todėl po tokių atsitikimų rekomenduojama vartoti glutamino maisto papildus arba pasistengti didesnį šios aminorūgšties kiekį gauti su maistu. Būtent atlikus specialius tyrimus paaiškėjo, kad glutaminas padeda gydyti įvairias traumas, nudegimus, sunkius susirgimus.

Glutaminas – aminorūgštis, kurią turėtų rinktis ne tik asmenys, užsiimantys sunkumų kilnojimu ar ištvermės reikalaujančiomis sporto šakomis, bet ir paprasti žmonės, kurie nori paspartinti sužalojimų ar ligų gijimo procesą.