Lecitinas

Parengta admin | 9 gruodžio, 2023
Lecitinas

Lecitinas yra į riebalus panaši sudėtinė medžiaga, natūraliai randama kiekvienoje organizmo ląstelėje. Lecitinas priklauso medžiagų grupei, vadinamai fosfolipidais. Fosfolipidai įeina į visų organizmo ląstelių membranų sudėtį ir yra būtini daugeliui organizmo funkcijų. 

Lecitino nauda

Nauda nervų sistemai

Lecitinas organizme skyla į choliną ir inozitolį. Cholinas dalyvauja nervinio impulso perdavime, yra nervinių ląstelių neuronų, dangalų ir skysčių sudedamoji dalis. Organizme trūkstant lecitino gali išsivystyti nervų sistemos sutrikimai – nemiga, nerimas, skonio ir uoslės pakitimai, atminties susilpnėjimas, Alzheimerio liga.

Riebalų ir cholesterolio apykaita

Lecitinas gerina riebaus maisto virškinimą, veikdamas kaip emulsiklis, todėl yra naudingas sergant įvairiomis virškinamojo trakto ligomis, padeda apsaugoti skrandžio gleivinę nuo pažeidimų. Lecitinas dalyvauja riebalų ir cholesterolio skaidyme. Jis neleidžia organizme kauptis riebalų pertekliui, yra naudingas esant nutukimui, mažina “blogojo” cholesterolio kiekį organizme ir didina “gerojo” cholesterolio kiekį apsaugodamas kraujagysles nuo aterosklerozės [1].

Nauda odai

Lecitino sudėtyje esantis inozitolis dalyvauja ląstelių membranų sudėtyje, yra svarbus ląstelių aprūpinimui maisto medžiagomis ir deguonimi. Organizmui senstant ląstelių membranos kietėja, blogėja ląstelių mitybą, jos greičiau sensta ir nyksta. Jei organizme trūksta lecitino, oda tampa sausa, pleiskanoja, trūkinėja, slenka plaukai. Lecitinas veikia kaip antioksidantas, lėtina senėjimo procesus. Lecitino galima rasti įvairių kosmetikos priemonių sudėtyje.

Mastito prevencija

Lecitinas gali padėti krūtimi maitinančioms moterims išvengti užsikimšusių pieno latakų. Ši būklė gali būti skausminga ir nepatogi, o užsikimšimo srityje gali atsirasti patinimas ar paraudimas. Užsikimšęs krūties latakas gali sukelti infekciją – mastitą. Vartojant apie 1200 miligramų lecitino keturis kartus per dieną, gali sumažėti motinos pieno tirštumas, todėl sumažėja užsikimšimo tikimybė.

Lecitino šaltiniai

Lecitino daugiausia randama sojos pupelėse ir kiaušiniuose. Jo taip pat yra kviečių gemaluose, žemės riešutuose, daugelyje gyvulinių produktų (jautienoje, kiaulienoje, avienoje, kepenyse).

Vartojimas, šalutinis poveikis

Papildomai lecitino rekomenduojama vartoti žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems antsvorį, esant padidėjusiam kraujospūdžiui ir cholesterolio kiekiui, susilpnėjus atminčiai. Maisto papildai savo sudėtyje paprastai turi 500-3000 mg lecitino. Rekomenduojama neviršyti 5000 mg paros dozės. Vartojant rekomenduojamomis dozėmis lecitinas yra saugus vartoti. Retais atvejais gali pasireikšti skrandžio skausmas, pykinimas, viduriavimas.