Ašvaganda. Nauda sveikatai, vartojimas.

Parengta | 19 rugpjūčio, 2022
Ašvaganda. Nauda sveikatai, vartojimas.

Ašvaganda – tai vienas svarbiausių augalų, vartojamų tradicinėje indų medicinoje. Žmonės tūkstančius metų vartojo šį augalą kad sumažintų stresą, pagerintų koncentraciją, įveiktų miego sutrikimus. Ašvaganda vis labiau pradedama vertinti ir vakarų pasaulyje, atliekama vis daugiau tyrimų, patvirtinačių jos naudą sveikatai.

Ašvaganda, kurios botaninis pavadinimas yra migdomoji vitanija (vithania somnifera), dar vadinama indiškuoju ženšeniu, žiemine vyšnia. Tai nedidelis krūmas geltonais žiedais, kilęs iš Indijos ir pietryčių Azijos. Medicinoje vartojami ašvagandos šaknų ir lapų ekstraktai.

Ašvaganda – nauda

Mažina stresą ir nerimą, gerina miegą

Ašvaganda geriausiai žinoma dėl savo nervų sistemą veikiančio poveikio. Tai augalas adaptogenas, padedantis organizmui susidoroti su stresu bei nerimu.Yra atlikta tyrimų [1], įrodančių šio augalo teigiamą poveikį miego kokybei lyginant su placebo. Taip pat pastebėta teigiamas ašvagandos poveikis dėmesio koncentracijai ir atminčiai.

Mažina cukraus ir trigliceridų kiekį kraujyje

Keletas klinikinių tyrimų [2] rodo ryšį tarp ašvagandos vartojimo ir sumažėjusio cukraus ir trigliceridų kiekio kraujyje.

Didina raumenų apimtį bei jėgą

Atlikta nemažai tyrimų [3], įrodančių ašvagandos efektyvumą didinant raumenų susitraukimo stiprumą, ištvermę ir jėgą, taip pat sumažėjusį kūno riebalų kiekį bei rečiau pasitaikančius raumenų pažeidimus po treniruočių. Dėl teigiamo poveikio raumenims maisto papildai su ašvaganda ypač vertinami atletų. Ašvagandos maisto papildai pagerina raumenų, taip pat ir širdies raumens aprūpinimą deguonimi, gali pagerinti būklę sergant kardiovaskulinemis ligomis.

Pagerina moterų seksualinę funkciją

Vienas klinikinis tyrimas [4] rodo, kad ašvaganda gali būti naudinga moterims, patiriančioms seksualinę disfunkciją. Tyrimo dalyvių teigimu, vartojant ašvagandą žymiai pagerėjo susijaudinimas, tepimas, pasitenkinimas.

Pagerina vyrų vaisingumą ir padidina testosterono lygį

Ašvaganda taip pat gali būti naudinga vyrų reprodukcijai. Įrodyta, kad ashwagandha skyrimas nevaisingiems vyrams žymiai pagerina spermos kokybę, nes atstato reprodukcinio hormono lygį[5]. Po vieno tyrimo 14 % pacienčių vyrų partnerių pastojo[6]. Kitame su stresu susijusiame ašvagandos tyrime mokslininkai nustatė, kad augalas padidino testosterono kiekį vyrams, bet ne moterims[7].

Vartojimas

Ašvaganda yra saugus netoksiškas augalas. Galima vartoti uogas, gaminti iš šaknų arbatą, tačiau toli nuo augimviečių esančiose vietovėse patogiausia ją vartoti kapsulių, tablečių, miltelių ir tinktūrų forma. Nerekomenduojama ašvagandos preparatų vartoti besilaukiančioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Ašvagandos preparatai paprastai turi 250 – 500 mg žaliavos. Didesni kiekiai gali būti sunkiau įsisavinami ir provokuoti pašalinius poveikius – pykinimą ir viduriavimą. Geriau vartoti mažesnius kiekius keletą kartų nei didelę dozę vienkartinai.