Mėšlungis – tai staigus nevalingas vieno ar kelių raumenų susitraukimas. Šis neretai labai skausmingas raumens susitraukimas gali pažadinti naktį, sutrikdyti kasdienę veiklą. Dažniausiai mėšlungis atsiranda kojų, ypač blauzdų raumenyse ir yra jaučiamas ar net matomas kaip kietas raumens gumbas po oda.
Mėšlungis. Priežastys.
Mėšlungį gali sukelti ilgas fizinis darbas, sportinė veikla, ypač karštuoju metų laiku ar esant aukštai temperatūrai patalpose, dehidratacija ar buvimas toje pačioje pozoje ilgą laiką.
Nors dažniausiai mėšlungis nėra pavojingas ir praeina savaime, kartais jis gali būti susijęs su tam tikromis medicininėmis būklėmis:
Kraujotakos sutrikimai – kraujagyslių susiaurėjimas, aterosklerozė. Esant nepakankamai galūnių kraujotakai spazminis skausmas gali būti juntamas atliekant fizinius pratimus ar aktyviau fiziškai dirbant. Ramybės metu skausmas paprastai liaujasi.
Nervo kompresija. Esant užspaustam nervui nugaroje spazminiai skausmai blauzdose ir pėdose gali atsirasti ilgiau vaikštant. Skausmas palengvėja šiek tiek palinkus į priekį, atsirėmus ar stumiant vežimėlį.
Mineralų disbalansas. Per su maistu gaunamo mažai kalio, kalcio ar magnio gali sukelti mėšlungį. Kraujo spaudimo mažinimui vartojami šlapimą varantys vaistai (diuretikai) taip pat gali irprovokuoti šių mineralų trūkumą.
Rizikos grupės:
- Vyresnio apžiaus žmonės. Dėl sumažėjusios raumenų masės likę raumenų skaidulos patiria didesnį apkrovimą ir dažniau kyla mėšlungis.
- Atletai. Aktyvus sportas ypač šiltuoju metų laiku dažnai sukelia dehidrataciją ir mineralų disbalansą.
- Nėščios moterys. Dėl padidėjusio kūno skysčių tūrio padidėja besilaukiančių mineralų poreikis.
- Žmonės, sergantys kepenų, nervų ligomis, diabetu, skydliaukės ligomis.
Mėšlungis. Gydymas
Norint išvengti mėšlungio rekomenduojama vartoti pakankamai magnio, kalcio, kalio turinčių produktų ar maisto papildų ir gerti pakankamai vandens.
Kada kreiptis į gydytoją?
Kreiptis į gydytoją būtina kai:
- Kartu su skausmu pasireiškia tinimas, paraudimas, odos pakitimai.
- Pasireiškia raumenų silpnumas
- Mėšlungis labai dažnas ir būklė negerėja pavartojus kalio, kalcio, magnio maisto papildų
- Mėšlungis nesusijęs su aktyvia fizine veikla
Profilaktika
Vengti dehidratacijos. Priklausomai nuo veiklos aktyvumo gerti pakankamai vandens. Skysčiai padeda raumenims lengviau susitraukti ir atsipalaiduoti, sumažina raumeninių skaidulų dirglumą. Vandenį nedideliais kiekiais reikia gerti prieš fizinę veiklą, per ją ir pabaigus sportuoti ar aktyviai fiziškai dirbti.
Atlikti tempimo pratimus. Prieš treniruotes, fizinį darbą ir po veiklos rekomenduojama atlikti tempimo pratimus. Jei mėšlungį jaučiate dažniausiai naktį, galima lengvai pratempti raumenis ar keletą minučių pramankštinti raumenis.
Informacijos šaltiniai: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820