Maisto papildų ir vaistų sąveika gali būti pavojinga

Parengta | 8 sausio, 2021

Maisto papildu ir vaistu saveika

Maisto papildai nėra vaistai, juos dažniausiai vartojame norėdami palaikyti gerą sveikatą ir aprūpinti organizmą trūkstamomis maisto medžiagomis. Maisto papildų ir vaistų sąveika dažniausiai nėra pavojinga, tačiau ignoruoti jos taip pat nereikėtų. Daugelis maisto papildų teisingai vartojant pakenkti sveikatai negali, tačiau sąveikoje su kai kuriais vaistais gali padidėti vaisto šalutinio poveikio tikimybė arba atsirasti visai netikėtos organizmo reakcijos.

Dažniausiai pasitaikanti maisto papildų ir vaistų sąveika

Žuvų taukai. Vartojant žuvų taukus kartu su kraujospūdį mažinančiais vaistais gali sustiprėti antihipertenzinių vaistų poveikis ir kraujospūdis gali sumažėti per daug. Žuvų taukai, vartojami su kai kuriais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (acetilsalicilo r., ibuprofenu, naproksenu) gali padidinti kraujavimų riziką.

Kalcis.  Šis makroelementas gali sąveikauti su kai kuriais vaistais osteoporozei gydyti, levotiroksinu (hipotiroidizmui gydyti), tetraciklinų ir chinolonų grupės antibiotikais, kai kuriais antihipertenziniais vaistais.

Ežiuolė. Maisto papildai su šiuo augalu pasižymi imuninę sistemą stimuliuojančiu poveikiu, todėl gali mažinti imunitetą slopinančių vaistų, tokių kaip hormonas prednizolonas, poveikį.

Melatoninas. Maisto papildai su melatoninu sukelia mieguistumą, todėl vartojant juos su raminamaisiais vaistais ir antidepresantais jų poveikis gali būti pernelyg sustiprinamas. Melatoninas taip pat lėina kraujo krešėimą, todėl vartojamas su antikoaguliantais, pvz. varfarinu, heparinu, gali skatinti mėynių bei kraujavimų atsiradimą. Melatonino nerekomenduojama vartoti kartu su kauospūdį mažinančiais vaistais, kadangi jis veikia priešingai ir mažina antihipertenzinių vaistų efektyvumą. Vartojant melatoniną kartu su kitais raminančių savybių turinčiais maisto papildais (jonažole, valerijonu) didėja nepageidaujamo poveikio rizika.

Jonažolė. Maisto papildai ir vaistai sudėtyje turintys jonažolės ekstrakto vartojami kartu su antidepresantais, gali sąlygoti per didelį serotonino kiekį organizme, to pasekoje gali atsirasti raumenų sustingimas ir netgi traukuliai. Jonažolė taip pat mažina kai kurių vaistų efektyvumą – hormoninių kntraceptikų, kraują skystinančių vaistų, ŽIV gydymui skirtų vaistų. Galima jonažolės sąveika su migrenos gydymui skirtais medikamentais (sumatriptanu, zolmatriptanu) – serotonino kiekis organizme gali pakilti iki pavojingo lygio.

Viaminas D. Vitaminas D gali slopinti cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių vaistų poveikį, taip pat gali sąveikauti su kai kuriais antihipertenziniais vaistais. Varojamas kartu su šlapimą varančiais vaistais vitaminas D kali sukelti padidėjusį kalcio kiekį kraujyje, kuris gali sukelti inkstų veiklos surikimus.