Vitaminai plaukams

Parengta admin | 29 lapkričio, 2020

Vitaminai plaukamsSveiki ir žvilgantys plaukai – geros sveikatos požymis. Gražūs plaukai neatsiejamas grožio komponentas tiek moterims, tiek ir vyrams. Vitaminai plaukams gali padėti išvengti dažniausiai pasitaikančių plaukų problemų. Trūkstant su maistu gaunamų būtinų medžiagų sulėtėja plauko augimas, jie tampa trapūs, prasideda plaukų slinkimas.

Vitaminai plaukams

Vitaminas A

Vitaminas A reikalingas visiems greitai atsinaujinantiems organizmo audiniams, taip pat ir plaukams. Vitaminas A reikalingas galvos odos ląstelėms, gaminančioms sebumą. Sebumas drėkina galvos odą ir neleidžia plaukui išsausėti, išlaiko jį elastingą ir tvirtą. Vitamino A trūkumas gali sukelti plaukų slinkimą, tačiau svarbu neperdozuoti vitamino A, kadangi perteklius gali būti žalingas organizmui. Per daug vitamino A taip pat gali sukelti plaukų slinkimą.

B grupės vitaminai plaukams

Ko gero svarbiausias B grupės vitaminas plaukams yra biotinas. Nors jo trūkumas pasitaiko retai, tačiau žmonėms, kuriems nustatyta šio vitamino stoka, mitybą papildžius biotinu, plaukų būklė pastebimai pagerėja, plaukai nustoja slinkti.

Kiti B grupės vitaminai dalyvauja raudonųjų kraujo ląstelių gamyboje, tokiu būdu padėdami aprūpinti galvos odoje esančius plauko folikulus deguonimi tokiu būdu paskatindami plauko augimą. B grupės vitaminai randami daugelyje maisto produktų, todėl jų trūkumas pasitaiko nedažnai. Reikėtų atkreipti dėmesį tik dėl vitamino B12 – jis randamas tik gyvulinės kilmės maisto produktuose, todėl veganams ir vegetarams būtina papildyti mitybą maisto papildais.

Vitaminas C

Vitaminas C apsaugo plaukus nuo laisvųjų radikalų poveikio, sukeliančio plauko senėjimą ir stabdančio augimą. Vitaminas C taip pat būtinas organizmui baltymo kolageno gamybai. Kolagenas – svarbi plauko struktūrinė dalis. Vitaminas C taip pat padeda įsisavinti geležį, kuri taip pat yra svarbi sveikiems plaukams.

Vitaminas D

Nors vitamino D veikimo mechanizmas plauko augimui iki galo neištirtas, maži D vitamino kiekiai kraujyje yra siejami su alopecijos (židininis plaukų slinkimas) diagnoze. Manoma, kad vitaminas D svarbus naujų plauko folikulų susidarymui.

Vitaminas E

Panašiai kaip ir vitaminas C, vitaminas E apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso. Vitaminas E padeda atstatyti plauko žvilgesį tiek naudojamas kaip maisto papildas, tiek kosmetikos priemonių sudėtyje naudojamas išoriškai.

Mineralai svarbūs plaukams

Geležis

Geležis svarbi raudonosioms kraujo ląstelėms, kurios perneša deguonį į plauko folikulą. Geležies trūkumas sukelia anemiją, kuri yra dažniausia plaukų slinkimo priežastis, ypač moterims.

Cinkas

Cinkas svarbus ląstelių atsinaujinimo procesams ir audinių augimui. Cinkas padeda galvos odos sebumo liaukoms veikti tinkamai, taip apsaugodamas plaukus. Plaukų slinkimas yra gana dažnas požymis, rodantis cinko trūkumą organizme.

Baltymai

Be aukščiau išvardintų vitaminų ir mineralų reikalingų stipriems ir sveikiems plaukams ne mažesnę reikšmę turi ir su maistu gaunamas pakankamas kiekis baltymų. Būtent jie sudaro didžiąją dalį plauko struktūros.

Maisto papildai plaukams

Geriausia visas maisto medžiagas plauko sveikatai gauti iš maisto, ir tik jei neturime galimybės visą laiką valgyti gerai subalansuoto sveiko maisto, į pagalbą pasitelkti maisto papildus. Maisto papildų, skirtų plaukams sudėtyje dažniausiai yra visas kompleksas reikalingų medžiagų, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurių medžiagų galima ir perdozuoti, jei prieš naudojimą nebuvo nustatytas trūkumas. Maisto papildus neatlikus tyrimų dėl maisto medžiagų trūkumo organizme, savarankiškai nerekomenduojama naudoti ilgiau nei tris mėnesius.

Informacijos šaltinis www.healthline.com